AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Opravené prostory nízkoprahového klubu Horizont.
Opravené prostory nízkoprahového klubu Horizont.
11.10.2018

Nízkoprahový klub Horizont se v novém otevřel veřejnosti

OSTRAVA

Ve středu 10. října se široká veřejnost seznámila s činností Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Horizont, které působí v Ostravě-Kunčičkách. Klub se věnuje cílové skupině dětí ve věku od 6 do 19 let a prošel v první polovině letošního roku rozsáhlou rekonstrukcí. Během dne otevřených dveří si návštěvníci prohlédli nově opravené prostory a seznámili se s týmem, který zajišťuje sociální službu v lokalitě. Pro děti byly připraveny soutěže, malování na obličej a výtvarná dílnička.

Vznik služby a působení Diecézní charity ostravsko-opavské v Kunčičkách iniciovalo jednání s městem Ostrava
a s městským obvodem Slezská Ostrava, kteří podporovali působení stabilních sociálních služeb v sociálně vyloučené lokalitě v Ostravě-Kunčičkách. V listopadu 2011, v místě bývalé MŠ v ulici Třebízského, začalo působit nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. O rok později se přesunulo na nynější adresu, na ulici Holvekova 204/44. Nové zázemí v budově patřící městskému obvodu Slezské Ostravy se stalo dostupnějším lidem z lokality.

Potřeba prostředí, které by vyhovovalo lepším uživatelským standardům, pak o pár let později vyvolala plánovanou rekonstrukci. Vedoucí sociálních služeb Helena Peškarová popisuje stav před rekonstrukcí:

V místnosti byla stará okna, kterými v zimě neskutečně táhlo a prostor se nedal dobře vytopit. Viditelná byla také křivá podlaha a elektrorozvody už měly to nejlepší za sebou. Našim sociálním pracovníkům pak chybělo odpovídající zázemí.“ Díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje, Nadačního fondu Residomo a městského obvodu Slezská Ostrava, se podařilo zrekonstruovat prostory Klubu Horizont v první polovině letošního roku. Opravy v nákladu přesahujícím 600 000 korun pokryly výměnu podlah, topení, elektrorozvodů, oken, vybudování odděleného vstupu pro klienty, vybudování místa pro individuální práci s klienty nebo opravu zázemí pro tým, který služby na místě zajišťuje.

Zmíněné změny zlepšily komfort pro poskytování sociálních služeb jak pro pracovníky, tak pro jednotlivé uživatele. Helena Peškarová k tomu dodává:

Chceme pro děti a mládež, které žijí v málo podnětném sociálním prostředí, vytvořit bezpečný prostor, ve kterém jim můžeme být nablízku v obtížných životních situacích, podporovat je při jejich zvládání a motivovat je k jejich aktivnímu řešení. To vše za pomoci poradenství a vzdělávacích i zábavných aktivit šitých klientům na míru. Realizovaná oprava je tak dalším dílkem do skládačky našeho fungování.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Horizont je jednou z poskytovaných sociálních služeb Diecézní charity ostravsko-opavské. Klub Horizont je pro děti otevřen denně a během volnočasových aktivit se klientům věnují dvě sociální pracovnice a jedna pracovnice v sociálních službách. Klub nabízí uživatelům volnočasové aktivity, pořádá výlety, které pomáhají dětem v nácviku sociálních dovedností a orientaci ve společnosti, podporuje děti v přípravě do školy, pořádá preventivní besedy, apod. Měsíčně nízkoprah navštíví na 60 dětí.

Autor / zdroj: Sylva Lejsková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Držitel Grammy Oran Etkin se vrací s unikátním workshopem pro děti

V dubnu se vrací série interaktivních koncertů pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina v rámci mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz.

Post

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Post

Už se bruslí, dopoledne je pro školy

V areálu TJ Sokol je již otevřeno kluziště s umělým povrchem. Určeno je široké veřejnosti a bruslí se tady v pracovních dnech od 13 do 19 hodin, o vík

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě