AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Ilustrační foto. Obdobně budou vypadat i herní prvky za Slezankou.
Ilustrační foto. Obdobně budou vypadat i herní prvky za Slezankou.
1.10.2018

Herní prvky za Slezankou pobaví i poučí

OPAVA

Opavané chtějí za Slezankou co nejvíce zeleně. Město v současnosti tento prostor upravuje tak, aby lákal především maminky s dětmi. Vzniknou tady také dřevěné edukační prvky, které děti seznámí se základními fyzikálními principy.

V uplynulých měsících prošlo prostranství za Slezankou řadou úprav. „Chceme konečně začít s konkrétními kroky, které povedou k rekultivaci daného prostranství. Vycházíme přitom z mínění veřejnosti, které nám v průzkumech jasně dalo najevo, že by zde mělo zůstat co nejvíce zeleně,“ uvedl začátkem června, kdy se s pracemi začínalo, primátor Radim Křupala. Chodníky byly předlážděny, sloupy veřejného osvětlení vyměněny za nové, které jsou nejen estetičtější ale i ekologičtější. Zelené plochy byly rekultivovány. Nový je i mobiliář, tedy lavičky a parkové koše.

Nyní se začalo s úpravami v částí parku poblíž Popské ulice. „Rádi bychom do centra města přivedli maminky s dětmi. Tento prostor proto bude primárně určen těm nejmenším. Osazen bude dřevěnými herně edukačními prvky, kde si děti budou moci nejen hrát, ale zároveň se i seznámit se základními fyzikálními principy,“ řekl primátor Křupala.

Na ploše vyroste imitace staveniště se systémem pro transport písku. Druhý mechanický prvek bude pracovat s vodou. Děti ji budou moci pumpovat a rozvádět korýtky do dvou ramen. Součástí vodní sestavy bude i lopatkový mlýnek či stavidla.

Do vyhotovení herních prvků a terénních úprav investuje město zhruba 1 milion korun.

Nad pracemi souvisejícími s přípojky vody dohlížejí pracovníci národního památkového ústavu, místo napojení totiž prochází významnou archeologickou lokalitou. Pokud by došlo k nějakému nálezu, práce by musely být na čas přerušeny.

Doufejme, že se vše podaří tak, aby voda mohla být napojena ještě v letošním roce,“ uvedl hlavní architekt města Petr Stanjura. „Ještě nyní na podzim zde budou osazeny lavičky. Počítáme i s dalšími úpravami okolí herních prvků, vše je připraveno, realizovat se však budou až příští rok na jaře. Jsou zde rozvedeny smyčky z veřejného osvětlení na nasvícení daného prostoru. Zvažuje se i vybudování tzv. bosého chodníku,“ pokračoval.

V dané lokalitě chce město dále pracovat s vodními prvky. Další fáze úprav ale mohou pokračovat až po ucelení vize o celém prostoru vnitrobloku, souvisí tedy se studií na využití objektu Slezanky včetně bezprostředních partií atria a přilehlých pasáží parku.

Autor / zdroj: Lada Dobrovolná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tragická dopravní nehoda mezi Karvinou a Orlovou

Sedm týmů zdravotnické záchranné a dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v úterý ráno u vážné nehody tří osobních automobilů a nákladního voz

Post

V restauraci byla nahlášena bomba

Ve čtvrtek krátce před polednem oznámil anonymně na tísňovou linku 158 mužský hlas umístění bomby v restauraci na ulici Žižkova v Karviné.

Post

Gastronomické orgie vtrhnou do Starého Bohumína, startuje tu první ročník Food festivalu

Jedinečná gastronomická událost se chystá ve Starém Bohumíně. Nedělní den plný slaných a sladkých lahůdek i osvěžujících drinků, mezinárodní souboj šé

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA