AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Ilustrační foto. Obdobně budou vypadat i herní prvky za Slezankou.
Ilustrační foto. Obdobně budou vypadat i herní prvky za Slezankou.
1.10.2018

Herní prvky za Slezankou pobaví i poučí

OPAVA

Opavané chtějí za Slezankou co nejvíce zeleně. Město v současnosti tento prostor upravuje tak, aby lákal především maminky s dětmi. Vzniknou tady také dřevěné edukační prvky, které děti seznámí se základními fyzikálními principy.

V uplynulých měsících prošlo prostranství za Slezankou řadou úprav. „Chceme konečně začít s konkrétními kroky, které povedou k rekultivaci daného prostranství. Vycházíme přitom z mínění veřejnosti, které nám v průzkumech jasně dalo najevo, že by zde mělo zůstat co nejvíce zeleně,“ uvedl začátkem června, kdy se s pracemi začínalo, primátor Radim Křupala. Chodníky byly předlážděny, sloupy veřejného osvětlení vyměněny za nové, které jsou nejen estetičtější ale i ekologičtější. Zelené plochy byly rekultivovány. Nový je i mobiliář, tedy lavičky a parkové koše.

Nyní se začalo s úpravami v částí parku poblíž Popské ulice. „Rádi bychom do centra města přivedli maminky s dětmi. Tento prostor proto bude primárně určen těm nejmenším. Osazen bude dřevěnými herně edukačními prvky, kde si děti budou moci nejen hrát, ale zároveň se i seznámit se základními fyzikálními principy,“ řekl primátor Křupala.

Na ploše vyroste imitace staveniště se systémem pro transport písku. Druhý mechanický prvek bude pracovat s vodou. Děti ji budou moci pumpovat a rozvádět korýtky do dvou ramen. Součástí vodní sestavy bude i lopatkový mlýnek či stavidla.

Do vyhotovení herních prvků a terénních úprav investuje město zhruba 1 milion korun.

Nad pracemi souvisejícími s přípojky vody dohlížejí pracovníci národního památkového ústavu, místo napojení totiž prochází významnou archeologickou lokalitou. Pokud by došlo k nějakému nálezu, práce by musely být na čas přerušeny.

Doufejme, že se vše podaří tak, aby voda mohla být napojena ještě v letošním roce,“ uvedl hlavní architekt města Petr Stanjura. „Ještě nyní na podzim zde budou osazeny lavičky. Počítáme i s dalšími úpravami okolí herních prvků, vše je připraveno, realizovat se však budou až příští rok na jaře. Jsou zde rozvedeny smyčky z veřejného osvětlení na nasvícení daného prostoru. Zvažuje se i vybudování tzv. bosého chodníku,“ pokračoval.

V dané lokalitě chce město dále pracovat s vodními prvky. Další fáze úprav ale mohou pokračovat až po ucelení vize o celém prostoru vnitrobloku, souvisí tedy se studií na využití objektu Slezanky včetně bezprostředních partií atria a přilehlých pasáží parku.

Autor / zdroj: Lada Dobrovolná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Držitel Grammy Oran Etkin se vrací s unikátním workshopem pro děti

V dubnu se vrací série interaktivních koncertů pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina v rámci mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz.

Post

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Post

Už se bruslí, dopoledne je pro školy

V areálu TJ Sokol je již otevřeno kluziště s umělým povrchem. Určeno je široké veřejnosti a bruslí se tady v pracovních dnech od 13 do 19 hodin, o vík

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě