AKTUÁLNĚ / Společnost

21.8.2009

Fischer: Tragické události roku 1968 si musíme připomínat

Premiér Jan Fischer při pietním aktu před pražskou budovou Českého rozhlasu nabádal veřejnost, aby na tragické události okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 nezapomínala a vzala si z nich poučení.

Vzdal hold 15 lidem, kteří 21. srpna 1968 v boji před Českým rozhlasem zahynuli.

"Jednačtyřicet let je dlouhá doba, a proto přibývá lidí, kteří tyto události nezažili. Paměť ochabuje, mlží se, a tak se lidé postupně stávají lhostejnými k věcem, které by jim lhostejné být neměly. Je to zlé, nebezpečné a neměli bychom to dopustit," řekl premiér. Doplnil, že události z té doby si dobře pamatuje. Bylo mu tehdy 17 let.

Připomněl úlohu tehdejšího Československého rozhlasu, který informoval o tom, že v noci na 21. srpna vstoupila na území Československa vojska okupačních armád. "Rozhlas tehdy informoval, burcoval, sjednocoval, ale dával i slova naděje i slova povzbuzení," uvedl. Zavzpomínal, že tehdy k budově rozhlasu, před nímž stála obrněná těžká technika, už od rána přicházeli lidé. Někteří z nich však zaplatili za to, že se nesmířili s okupací, svým životem.

Prozatímní ředitel Českého rozhlasu Richard Medek uvedl, že rozhlas v dobách kritických pro český národ vždy působil jako stmelující prvek. Vzpomněl na pražské povstání v květnu 1945, kdy hrál také významnou roli. Rozhlasové vysílání plnilo funkci informační i organizační. "Věřím, že nebude třeba Český rozhlas už nikdy bránit," dodal Medek.

Pietního aktu s položením věnců k pamětní desce na budově Českého rozhlasu se zúčastnili rovněž zástupci obou komor Parlamentu ČR, prezidentské kanceláře, ministerstva obrany, hlavního města Prahy, městských částí Prahy 6 a Prahy 2, Svazu bojovníků za svobodu, několik desítek pamětníků a dalších lidí. Někteří z nich pokládali na místo kytičky a zapalovali svíčky.

Jednotky armád SSSR, Maďarska, Bulharska, Polska a NDR vtrhly do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. V bojích o Český rozhlas přišlo o život 15 lidí.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Post

Další sanitáře vychová na podzim AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Českém Těšíně

Mimořádný zájem registruje AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická o akreditovaný kurz sanitáře, který pořádá v podzimním t

Post

Frýdek-Místek bude cílem jedné z etap cyklistického závodu Czech Tour

Frýdek-Místek bude i letos součástí prestižního a největšího etapového závodu profesionálních cyklistů v České republice Czech Tour. V sobotu 8. srpna

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě