AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: V játrech paní Venduly řádila liščí tasemnice roky. Tmavá část orgánu je infekční nemocí zničena.
V játrech paní Venduly řádila liščí tasemnice roky. Tmavá část orgánu je infekční nemocí zničena.
13.8.2018

Pozor na lesní plody - Liščí tasemnice je tichým zabijákem

OPAVA

Čtyři pacienty nakažené velice vzácnou a životu nebezpečnou nemocí - liščí tasemnicí (Echinokokóza multiokulární), léčí v současné době odborníci z Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Nebezpečný parazit se do lidského těla může dostat například při pojídání lesního ovoce. „Nemocná liška kvanta vajíček tasemnice vyloučí ve stolici, která zaschne. Vítr následně vajíčka roznese po okolí a ta čekají na nové hostitele,“ popsal jeden z možných způsobů přenosu nemoci primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

V lidském těle se nepatrné vajíčko tasemnice, která v dospělosti měří 1-4 milimetry, dostane krví do jater. Tam se tasemnice usadí a začne v játrech dělat dutinku, která se postupně zvětšuje.

„Tasemnice lidskou játru likviduje opravdu pomalu. V literatuře se uvádí období 5 až 15 let. Na ultrazvuku by nemoc v počátcích nebyla patrná, jelikož vypadá jako malé cysty, které mohou být v játrech od narození. Zjistit by šla pouze sérologií,“ upozornil primář.

Pacienti, kteří do Slezské nemocnice přišli, měli společné příznaky, a to nespecifické bolesti břicha a opakované nevysoké horečky. Všichni skončili na ultrazvukovém vyšetření, kde jim byl diagnostikován nádor v játrech.

„Přestože jde o infekční nemoc, tak se chová jako nádor, je nebezpečná jako nádor a od nádoru se zpočátku kromě sérologie nedá odlišit. V drtivé většině případů je lokalizována v játrech, ale mohou být postiženy plíce, mozek a řada dalších orgánů,“ řekl primář Kümpel.

Při léčbě je nutno posuzovat každého pacienta jednotlivě. Většinou se přistupuje k chirurgickému odstranění všech parazitárních hmot a pacienti užívají do konce života (každý den) protiparazitální léky, nejčastěji Albendazol. Ten není v současné době v ČR registrovaný a přiváží se na zvláštní lékařský předpis.

„U dvou pacientů jsme dle literatury po mnoha letech léčbu Albendazolem přerušili, ale nemoc se jim vrátila. Z toho důvodu doporučujeme našim pacientům, aby lék brali doživotně,“ konstatoval lékař Kümpel.

Nejzávažnější případ posledních let zaregistrovali letos právě ve Slezské nemocnici v Opavě. „U krásné, mladé maminky jsme zjistili, že jí liščí tasemnice zničila více než 90% játry. Naštěstí se dočkala transplantace, po které je několik týdnů a daří se jí dobře. Dále je pod naším dohledem,“ dodal primář Kümpel.

Vzhledem k množícímu se počtu lišek je možné, že přibude pacientů se zákeřnou nemocí. „Slezská nemocnice v žádném případě nechce veřejnost strašit, aby se vyhýbala lesním plodům. Z literatury víme, že liščí tasemnice není přenášena pouze na lesních plodech, ale také vodou v potocích, mohou ji vzácně šířit také psi a kočky. U domácích mazlíčku je prevencí odčervovací tableta. Lidem doporučujeme sklízet výše umístěné lesní plody. Důležité je sklizené plody dobře umýt, ideálně je tepelně zpracovat,“ sdělil ředitel Slezské nemocnice a lékař Ladislav Václavec. Toho těší, že má nemocnice na infekčním oddělení tým špičkových odborníků.

Liščí tasemnice zničila Vendule játru
Mladá maminka dvou dětí Vendula Černá (35) z Opavy žila dlouhé roky s liščí tasemnicí. Ta jí postupně zlikvidovala 90 % jater.

„Nepozorovala jsem na sobě žádné příznaky a vlastně jsem si myslela, že jsem zcela zdravý člověk. Až loni před Vánocemi jsem si nahmatala bouli v oblasti jater a měla jsem stále větší pocit nafouknutého břicha. Proto jsem šla k obvodní lékařce, která mne odeslala do Slezské nemocnice, kdy jsem po vyšetřeních skončila v péči odborníků infekčního oddělení,“ řekla Vendula Černá.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel nasadil pacientce správný lék.

„Břicho jsem měla nafouklé, jelikož mi stále rostoucí játra utlačovala vnitřní orgány. Rodina byla v šoku, ale všichni jsme doufali, že po resekci (odříznutí) části jater budu dál normálně žít. Bohužel se zjistilo, že můj nález není možné operovat a v dubnu jsem byla zařazena do transplantačního programu,“ popsala nejhorší chvíle života paní Vendula.

Navíc dostala strach o své malé děti, které přivedla na svět v době, kdy již byla zřejmě nemocná. „Doma mám osmileté a dvouleté dítě. Preventivně jsme je nechali vyšetřit, zda infekci nemají také. Ale člověk není přenašečem této nemoci a děti jsou naštěstí zdravé,“ pokračovala Černá.

Transplantace jater se inženýrka Černá dočkala letos koncem května. Je smířena s tím, že bude doživotně brát léky. Kde k závažnému onemocnění přišla, netuší. „Jako dítě jsem jedla v lese borůvky, maliny stejně jako všichni ostatní. Ale stejně tak jsem mohla pohladit srst nějakého psa a poté jíst aniž bych si umyla ruce,“ sdělila žena.

Vendula stejně jako její blízcí a známí už nikdy nebude jíst lesní ovoce, pokud nebude tepelně upraveno (liščí tasemnici zabíjí teplota mezi 60-80 stupni Celsia).

„Nechci, aby blízcí a známí museli bojovat s takovou nemocí. Jsem ráda, že jsem dostala šanci žít dál, i když budu trvale užívat léky. Děkuji za péči týmu odborníků ze Slezské nemocnice v Opavě a Transplantačnímu centru v Brně,“ dodala Černá.

Autor / zdroj: Jiří Krušina

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Díky novému rentgenu jsou v Nemocnici Nový Jičín pacienti vyšetřeni rychleji

Kratší doba na vyšetřovně i rychlejší zhodnocení rentgenového snímku. Takové jsou výhody nového rentgenu Ysio Max, který za 5,53 miliónu korun pořídil

Post

Letečtí záchranáři zasahovali u dvou zraněných v jesenickém údolí Bílé Opavy

Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava zasahoval během uplynulého víkendu hned u dvou zraněných, kteří utrpěli úraz při turistice v obtížně přístup

Post

Sweetsen Fest letos oslaví 80 let Základní umělecké školy ve Frýdku- Místku

Sweetsen Fest, jehož v pořadí už šestnáctý ročník se uskuteční od 19. do 23. června, se letos propojí se Základní uměleckou školou ve Frýdku-Místku, k

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA