OSTRAVA
Dvaasedmdesát tisíc kilometrů ujel služebně vůz Škoda Fabia během přípravy vědecké monografie, na kterou dostal dotaci exposlanec Petr Wolf. Majitel auta, Wolfův spolupracovník a bývalý asistent Ivo Veselý, o tom ale podle své výpovědi ve středu u Krajského soudu v Ostravě nic nevěděl.
"Docent Wolf mě jednou, možná dvakrát požádal o půjčení auta tak na jeden den. Samozřejmě jsem mu vyhověl, ale vícekrát to nebylo," prohlásil u soudu Veselý s tím, že Wolf mu poté řekl, že se jednalo o služební jízdy a požádal ho proto o kopii technického průkazu a pojistky od vozu.
Ve vyúčtování dotace je přitom uvedeno 113 služebních jízd Veselého autem, které měli řídit Petr Wolf, jeho žena Hana nebo jeho syn Jan. Celkem tak auto mělo najezdit přes 72 tisíce kilometrů. Veselý prohlásil, že se tuto informaci dověděl na policii a že ho překvapila.
Wolf se k rozporu vyúčtovaných služebních cest odmítl vyjádřit s odůvodněním, že vše, co dosud řekl médiím, bylo překrouceno nebo vytrženo z kontextu.
Veselý dále popřel, že by se v rámci přípravy monografie účastnil speciálního semináře v hotelu Adamantino v Luhačovicích. Seminář byl také jednou z položek vyúčtování dotace. "V Luhačovicích jsem dvacet let nebyl," prohlásil Veselý.
Veselý se podle svých slov podílel na přípravě monografie o vztahu životního prostředí a ekonomiky, na kterou dostal Wolf dotaci z ministerstva životního prostředí. Uvedl, že práci podle jeho soudu Wolf potřebovala pro svou profesuru. Proto předpokládal, že k ní přistupoval "se vší vážností." Jak dodal, jeho role při tvorbě monografie byla redakční, navrhovatelská a koordinační. S Wolfem se znal, protože oba působili na karvinské Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity Opava. Později dělal Wolfovi asistenta poslance.
Přítomnost na seminářích v Luhačovicích nepotvrdil ani nevyvrátil svědek František Koliba z Obchodně-podnikatelské fakulty v Karviné. Řekl, že se účastní mnoha seminářů a není schopen přesně říci, zda v roce 2005 byl na nějakém také v Luhačovicích. Dodal, že si není vědom své role spolupracovníka na tvorbě monografie, ale že se podílí na mnoha vědeckých pracích. Podle Wolfa je Koliba odborníkem na informatiku a jeho role měla v budoucnu spočívat ve zpracovávání dat vztahujících se k monografii pro související internetový portál. K tomu již nedošlo.
Svědky soud vyslýchal už v minulých dnech. V pondělí vypověděl Wolfův spolupracovník Tomáš Foniok, že pro monografii vypracoval studii, pro kterou čerpal z velké části podklady z internetu. Dodal ale, že k práci připojil vlastní závěry. Odměna byla ve výši statisíců korun.
Soud bude pokračovat ve čtvrtek výslechem dalších svědků. Wolf podle obžaloby jako jednatel obchodní společnosti UT 2002 zneužil peněžní prostředky ze státního rozpočtu poskytované ministerstvem životního prostředí na řešení vybraných problémů výzkumu a vývoje. "V roce 2005 vstoupil jménem této společnosti do veřejné soutěže ministerstva s návrhy dvou programových projektů, ve kterých předkládal nepravdivé údaje, zejména o odborném zaštítění těchto projektů spoluprácí s externími odborníky," stojí v obžalobě.
Společnost UT 2002 v soutěži s oběma projekty uspěla, nepravdivé údaje Wolf podle obžaloby zatajoval i při uzavírání smluv o poskytnutí dotací s ministerstvem. "Při znalosti pravdivých údajů by ministerstvo životního prostředí takové smlouvy o poskytnutí dotací ani prodlužující dodatky neuzavřelo a nedošlo by tak k celkové škodě 11 milionů korun," konstatovala mluvčí soudu Lucie Böhmová.
Jeden z dodatků ke smlouvě o poskytnutí dotací podepsala i Wolfova manželka Hana. Zločinu dotačního podvodu se tak podle žalobce Dušana Táborského Wolf dopustil v plném rozsahu, jeho žena z části. Wolf už dříve uvedl, že se cítí nevinen a že celá kauze je politicky vykonstruovaná.
Poslanec Jiří Paroubek (ČSSD) kauzu označil za spiknutí mafiánského typu. Tvrdí, že se bývalému poslanci za ČSSD Petru Wolfovi vyplatil jeho přechod do tehdejšího vládního tábora, protože se tenkrát jeho případem přestalo ministerstvo životního prostředí vedené Martinem Bursíkem zabývat. Dodal, že ještě než Wolf přeběhl, ministerstvo vůči němu prý postupovalo "velice tvrdě". "Potom však ministerstvo poněkud vyměklo a tajnou dohodou se vzdalo těch peněz. Ministerstvo životního prostředí postupovalo velice účelově v zájmu udržení Topolánkovy vlády u moci," řekl Paroubek.