AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis:
5.4.2018

Únik kyseliny chlorovodíkové na bruntálském nádraží byl rychle zastaven hasiči

BRUNTÁL

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek 5.4.2018 odpoledne na železničním nádraží v Bruntálu u úniku kyseliny chlorovodíkové (HCl) přes vrchní plnící víko prostředního z pěti stojících vagónů. Z nádraží bylo evakuováno pět desítek osob, nikdo nebyl zraněn. Hasičům se únik podařilo zastavit v ochranných protichemických oblecích za deset minut hlavně tím, že ochlazovali plášť přeplněné a pravděpodobně i přehřáté cisterny (vlivem slunečního svitu) vodou.

Operační středisko hasičů bylo o úniku HCl informováno ve čtvrtek krátce před druhou hodinou odpolední. Na bruntálské nádraží vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Bruntál, společně s ní dvě jednotky dobrovolných hasičů - Bruntál a Krnov, a také drážní hasiči (SŽDC).

Do Bruntálu vyjel také chemický vlak se specializovanými vozidly a výbavou ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh, ten se ale mohl po několika kilometrech vrátit na základnu. Zasahující hasiči v ochranných protichemických oblecích nakonec prošli pečlivou očistou v dekontaminační sprše.

Vagón s unikající kyselinou stál na šesté koleji od nádražní budovy. Evakuovaní lidé z nádražní budovy buď odcestovali vlakem, nebo odešli domů. Hasiči vytýčili ochranné pásmo v okruhu 500 metrů. Vlak s pěti vagóny s kyselinou již odtáhla lokomotiva do cílové bruntálské firmy.

Do kolejového svršku před nádražní budovou vyteklo podle prvních odhadů několik desítek litrů HCl, přesné množství bude známo po převážení cisterny. Na nádraží se nyní vyšetřuje příčina úniku, mezi hypotézami je přílišné naplnění cisterny, spojené se zvýšením objemu chemikálie slunečním svitem a nedotažením některých šroubů.

Autor / zdroj: Mgr. Petr Kůdela

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Díky novému rentgenu jsou v Nemocnici Nový Jičín pacienti vyšetřeni rychleji

Kratší doba na vyšetřovně i rychlejší zhodnocení rentgenového snímku. Takové jsou výhody nového rentgenu Ysio Max, který za 5,53 miliónu korun pořídil

Post

Letečtí záchranáři zasahovali u dvou zraněných v jesenickém údolí Bílé Opavy

Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava zasahoval během uplynulého víkendu hned u dvou zraněných, kteří utrpěli úraz při turistice v obtížně přístup

Post

Sweetsen Fest letos oslaví 80 let Základní umělecké školy ve Frýdku- Místku

Sweetsen Fest, jehož v pořadí už šestnáctý ročník se uskuteční od 19. do 23. června, se letos propojí se Základní uměleckou školou ve Frýdku-Místku, k

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA