AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Student Marek Groda nečekal, že by jej na louce při popíjení piva s kamarády mohla kousnout liška. Lékaři mu podali sérum a nyní ho čeká očkování proti vzteklině, které zabrání případnému pozdějšímu nástupu nemoci.
Student Marek Groda nečekal, že by jej na louce při popíjení piva s kamarády mohla kousnout liška. Lékaři mu podali sérum a nyní ho čeká očkování proti vzteklině, které zabrání případnému pozdějšímu nástupu nemoci.
23.8.2018

Druhý útok lišky na člověka na Opavsku

OPAVSKO

Koncem května léčili na Infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě ženu z Vítkovska, kterou kousla liška do nohy. Nyní se opavští specialisté starají o studenta, kterého kousla šelma před několika dny v Jakubčovicích u Opavy. Mladík podstoupil sérii očkování proti vzteklině a v nejbližších hodinách mu bude podáno sérum proti vzteklině.

Primář infekčního oddělení Petr Kümpel při příjmu pacienta nevěřil svým očím. „Když jsme tady měli pacientku, kterou kousla liška v květnu, říkal jsem, že jde o naprosto raritní záležitost, kterou za svou kariéru nepamatuji. Uplynulo jen pár měsíců a máme tu dalšího pokousaného, což jsem opravdu nečekal,“ pronesl primář oddělení Petr Kümpel.

S ohledem na to, že zvíře nevyprovokoval žádný mazlíček a přiblížilo se k člověku samo, lékaři vychází z předpokladu, že mohlo mít vzteklinu. „Inkubační doba vztekliny je od několika dní po několik let, nejčastěji ale do konce 3 měsíce od kousnutí. Sérum, které bude přivezeno z Prahy, podáme pacientovi, abychom zabránili vypuknutí jinak smrtelné nemoci. Mladý muž u nás podstoupil očkování běžnou vakcínou proti vzteklině, které zajistí, že i po vyprchání protilátek ze séra bude proti nemoci po rizikovou dobu imunní,“ uvedl primář Petr Kümpel.

Lišky jsou dle lékaře přemnožené. „Lišek je dle dostupných údajů více než v minulosti. Jelikož to máme blízko do Polska, kde se vzteklina vyskytuje, musíme s hypotézou vzteklé lišky pracovat, zejména pokud se chovala takto neadekvátně,“ řekl primář Petr Kümpel

Injekce nebolí

V minulosti se pokousaní pacienti léčili bolestivými injekcemi do břicha. „Medicína i v této oblasti udělala pokrok. Injekce se dnes aplikují do ramene a jsou minimálně bolestivé,“ upozornil primář Petr Kümpel.

Sérum došlo

V České republice v minulých týdnech došlo zvířecí sérum proti vzteklině. „Ještě v květnu jsme pacientku léčili sérem koňským. To už se ale nevyrábí, a tak na popud odborné společnosti bylo urychleně během léta na specifický léčebný program přivezeno do České republiky zatím jen několik dávek specifického lidského imunoglobulinu proti vzteklině, laicky séra. Cena séra pro jednoho pacienta vyjde na 26 tisíc korun. Zatím nevíme, zda nám tuto léčbu proplatí pojišťovny,“ dodal primář Kümpel.

Liška jej kousla při pití piva

Student Marek Groda (18) jel do sousední vesničky za kamarády na pár piv. Právě, když si v Jakubčovicích u Opavy pod nedalekou rozhlednou vychutnával zlatavý mok, připlížila se k němu liška. „Vůbec jsem ji neviděl a najednou jsem ucítil bolest. Kousla mne do nohy a s mojí žabkou, kterou jsem měl na noze, utekla. Byl to skutečný šok,“ řekl student Marek.

Místo s kamarády neopustil a jen víc dávali pozor, aby šelma znovu nepřišla. „Ráno jsem vše pověděl mamince a ta mě hnala tady do nemocnice. Až ona mi řekla, že mohlo mít zvíře vzteklinu,“ pokračoval Marek. Jeho noha je takřka nepoškozená. „Pan primář říkal, že na nohách je spousta různých oděrek a vzteklina se přenáší hlavně slinami. Vakcínu, která začne působit za pár týdnů, jsem dostal a sérum mi podají ještě dnes. Sice se tu o mě hezky starají, ale už se těším domů, abych si mohl užít zbytek prázdnin,“ dodal Marek.

Turistu z Opavska pokousal pes v rumunských horách

Na Infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě leží také vášnivý turista Vojtěch Moša (23) z Opavska. Toho při přechodu hor v Rumunsku napadl pes. „Přiběhl z kopce a kousl mne do horní části stehna. Nikde nebyl dostupný lékař a tak jsem pokračoval v přechodu hor,“ uvedl pacient. Ten se do Slezské nemocnice dostal až po patnácti dnech od kousnutí. „Je to opravdu pozdě, jelikož v Rumunsku je výskyt vztekliny velmi významný. Mladíkovi podáme sérum i vakcínu a budeme jeho zdravotní stav sledovat. Snad podání séra zabrání rozvoji jinak smrtelné nemoci,“ konstatoval primář Petr Kümpel.

Ve Slezské nemocnici v Opavě leží také dva muži, které pokousal nenaočkovaný pes na Vítkovsku. „Majitel pokousané dvojici slíbil, že psa podrobí testům na vzteklinu, ale neučinil tak. Hledá jej policie. Muži jsou zatím v naší péči a již byla zahájena vakcinace obou pacientů. Tu ukončíme, pokud se psa podaří dohledat a veterinárně vyšetřit,“ podotkl primář.


V Česku byla vzteklina vakcinací vymýcena. Zejména v severní části republiky hrozí zavlečení nemoci ze sousedního Polska. Vzteklina se běžně vyskytuje v Chorvatsku a dalších oblíbených destinacích. Vzteklinu u nás mohou přenášet netopýři, a proto by se lidé po jejich kousnutí měli dostavit, na kterékoliv infekční oddělení.

Autor / zdroj: Bc. Jiří Krušina

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Díky novému rentgenu jsou v Nemocnici Nový Jičín pacienti vyšetřeni rychleji

Kratší doba na vyšetřovně i rychlejší zhodnocení rentgenového snímku. Takové jsou výhody nového rentgenu Ysio Max, který za 5,53 miliónu korun pořídil

Post

Letečtí záchranáři zasahovali u dvou zraněných v jesenickém údolí Bílé Opavy

Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava zasahoval během uplynulého víkendu hned u dvou zraněných, kteří utrpěli úraz při turistice v obtížně přístup

Post

Sweetsen Fest letos oslaví 80 let Základní umělecké školy ve Frýdku- Místku

Sweetsen Fest, jehož v pořadí už šestnáctý ročník se uskuteční od 19. do 23. června, se letos propojí se Základní uměleckou školou ve Frýdku-Místku, k

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA