AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
10.7.2017

Moravskoslezský kraj řeší nedostatek internistů v nemocnicích

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Vedení Moravskoslezského kraje intenzivně řeší nedostatek interních lékařů v nemocnicích v regionu. Zároveň ubezpečuje pacienty, že interní lůžková oddělení v nemocnicích v Karviné-Ráji a městské Bohumínské nemocnici jsou uzavřena jen na přechodnou dobu během prázdnin.

Neznamenají snížení dostupnosti lékařské péče, pacientům poskytnou pomoc další zdravotnická zařízení v sousedství. Interní ambulance fungují normálně.

„Každý pacient, který překročí brány kterékoli nemocnice, musí být ošetřen, musí dostat potřebnou léčbu. Ze zákona není možné, aby ho personál odmítl přijmout. Omezení provozu interen v Bohumíně a Karviné-Ráji je jen přechodné. V dojezdové vzdálenosti je několik dalších nemocnic, přičemž interna v Orlové je posílena personálně a interna v Havířově má k dispozici lůžka navíc vyčleněná na dvou jiných odděleních,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že vedení Moravskoslezského kraje intenzivně jedná s manažery všech nemocnic Moravskoslezského kraje bez ohledu na zřizovatele, se Zdravotní záchrannou službou a také zdravotními pojišťovnami, aby byla zajištěna „logistika“ pacientů. „Jsem si jist, že nenastane situace, že by se pacienti mohli ocitnout v ohrožení kvůli opožděně poskytnuté nebo vůbec neposkytnuté zdravotní péči. Pokud to někdo tvrdí, pak značně přehání, vzbuzuje zbytečné obavy,“ tvrdí náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Na 24. července svolává společné jednání všech poskytovatelů akutní lůžkové interní péče v Moravskoslezském kraji. „Nedostatek lékařů a zdravotních sester není výhradně problémem Moravskoslezského kraje, ale celé České republiky. Karvinsko je ještě výjimečné v tom, že v pěti větších městech kousek od sebe je tu šest nemocnic, dalších šest, včetně fakultní, v dosahu třiceti kilometrů od Karviné,“ konstatoval náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že je nutné nastavit nový model fungování zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, vytvořit novou koncepci zdravotnictví, která je stará 12 let.

„V regionu je hodně nemocnic a málo lékařů. Jsme si vědomi toho, že je nutné nastavit nový model fungování zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, společně najít trvalá řešení. Bude nutná reprofilace lůžkového fondu, tzn. na základě analýzy rozdělit obory tak, aby všechny nemocnice nedělaly všechno,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Vedení kraje a krajských nemocnic zároveň dělá maximum pro to, aby do Moravskoslezského kraje přišli noví lékaři z Česka a ze zahraničí. „Zejména lékaři z Ukrajiny mají o práci u nás zájem. Jsem přesvědčen o tom, že se podaří situaci stabilizovat, věřím, že nové zaměstnance získáme i díky náborovému příspěvku a kampani mezi studenty medicíny,“ uvedl Martin Gebauer s tím, že studentům lékařských fakult kraj nabízí na poslední dva roky studia stipendia, pokud se zavážou, že po ukončení školy nastoupí do některé z nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem.

Autor / zdroj: -red-

Doporučujeme

H & B servis.cz, s.r.o.

Velkoobchodní prodej a distribuce stavební chemie a zateplovacích systémů. Nabídka polyuretanových pěn, akrylátů, silikonů, tmelů, lepidel, těsnicích a lepicích pásek či spojovacího materiálu. www.habservis.cz

PNEUCENTRUM PROFI s.r.o - PNEUSERVIS pro osobní, dodávkové, nákladní, zemědělské, průmyslové, EM vozy a motocykly

3D3 geometrie pro os., dod. a offroad vozy, autodiagnostika, čištění a diagnostika autoklimatizace, seřizování světel pomocí regloskopu,opravy autoskel, AUTOSERVIS. PNEUCENTRUM PROFI s.r.o., Frýdecká 277, 739 61 Třinec, tel.: 558 329 923, 776 766 766.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Baseballisté Frýdku-Místku uštědřili debakl extraligové Třebíči

Další dva zápasy odehráli baseballisté Frýdku-Místku s Třebíči, ale na rozdíl od předchozího týdne dokázali tentokrát svého soupeře jednou porazit.

Post

Nový Jičín se zaměřil na dlužníky

Nový Jičín spustil informační kampaň, jejímž cílem je připomenout občanům termíny splatnosti poplatků za komunální odpad a za psy. Řada lidí však na t

Post

Křižovatka u Bredy v Opavě se změní v okružní

Křižovatka ulic Nákladní x Oblouková x Rybářská, která patří k nejfrekventovanějším v Opavě, se nově promění v okružní. Pracovníci technických služeb

Reklama

www.pneucentrumprofi.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz www.wwwdesign.cz www.pneucentrumprofi.cz www.habservis.cz garaze.fabrego.cz

REKLAMA