AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
29.5.2018

Liška kousla zdravotní sestru do nohy

OPAVA / VÍTKOV

Na infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě skončila zdravotní sestra z Vítkova. Sympatická žena si v sobotu vyrazila na procházku do přírody mezi obce Vítkov a Klokočov, kde si na chvíli lehla do trávy. Do nohy ji nečekaně kousla liška.

„Ucítila jsem kousnutí a všimla si, že mi z nohy teče krev. Ve vysoké trávě jsem uviděla uši a čumák. Tak jsem hledala majitele toho psa. Nikde v okolí nikdo nestál a já jsem spatřila, že kousek ode mne sedí liška. Snažila jsem si ji zahnat, ale neutíkala a koukala na mě,“ popsala událost zdravotní sestra.

Ránu si ihned opláchla vodou a vydala se domů. „To víte, že mi hlavou probleskla otázka, zda zvíře nemělo vzteklinu. Doma jsem si nohu umyla vodou s mýdlem a pořádně ránu vydezinfikovala. Poté jsem se nechala odvézt do Slezské nemocnice v Opavě,“ řekla paní Olga.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel se s podobným případem nikdy nesetkal. „Napadení liškou za bílého dne je skutečně raritní záležitostí. Vezmeme-li navíc v potaz, že lišku nevyprovokoval žádný mazlíček, bylo nutno předpokládat, že by mohla být liška infikována vzteklinou. Inkubační doba vztekliny je i 6 až 12 měsíců,“ řekl primář Kümpel.

Lékaři Slezské nemocnice k léčbě kolegyně využili speciální sérum v kombinaci s běžnou vakcínou. „Pacientce bylo potřeba podat okamžitě protilátky. V případě, že nemoc vypukne, je vždy smrtelná. Proto jsme ještě v sobotu vyslali pro sérum sanitku do Prahy. To jsme pacientce podali v co nejkratší možné době. Následně absolvovala očkování běžnou vakcínou, která zajistí, že i po vyprchání protilátek ze séra bude žena proti vzteklině 12 měsíců imunní,“ dodal primář infekčního oddělení Petr Kümpel.


V Česku byla vzteklina vakcinací vymýcena. Zejména v severní části republiky hrozí zavlečení nemoci ze sousedního Polska. Vzteklina se běžně vyskytuje v Chorvatsku a dalších oblíbených destinacích.

Autor / zdroj: Bc. Jiří Krušina

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Díky novému rentgenu jsou v Nemocnici Nový Jičín pacienti vyšetřeni rychleji

Kratší doba na vyšetřovně i rychlejší zhodnocení rentgenového snímku. Takové jsou výhody nového rentgenu Ysio Max, který za 5,53 miliónu korun pořídil

Post

Letečtí záchranáři zasahovali u dvou zraněných v jesenickém údolí Bílé Opavy

Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava zasahoval během uplynulého víkendu hned u dvou zraněných, kteří utrpěli úraz při turistice v obtížně přístup

Post

Sweetsen Fest letos oslaví 80 let Základní umělecké školy ve Frýdku- Místku

Sweetsen Fest, jehož v pořadí už šestnáctý ročník se uskuteční od 19. do 23. června, se letos propojí se Základní uměleckou školou ve Frýdku-Místku, k

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA