AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
27.10.2018

100 let republiky, 165 let Vítkovické nemocnice

OSTRAVA

Naše republika letos napříč kraji slaví významné jubileum 100. výročí svého vzniku. Oproti Vítkovické nemocnici v Ostravě je však i naše republika stále ještě mladá. Ode dne, kdy tehdejší majitel Vítkovických železáren baron Rothschild inicioval výstavbu nové závodní nemocnice ve Vítkovicích, totiž letos uplyne už 165 let.

Vítkovická nemocnice byla v rámci celého rakousko-uherska první závodní nemocnicí vůbec. Péči zde zajišťovala v počátcích jen hrstka lékařů, kteří však měli na svou dobu k dispozici velmi moderní vybavení. V roce 1878 se do čela nemocnice dostal na neuvěřitelných 41 let vysokoškolsky vzdělaný lékař z Vídně MUDr. Maximilián Munk, který se zasadil o značné prostorové i oborové rozšíření nemocnice.

V období první republiky vzrostl počet lůžek v nemocnici na 486 a zdravotnické zařízení také získalo výborné renomé díky vysoké odborné úrovni léčebné i ošetřovatelské péče. Na mezinárodní výstavě ve Štrasburku v roce 1923 pak také nemocnice obdržela za tuto kvalitu péče zlatou medaili.

Po druhé světové válce byly v nemocnici vybudovány nové pavilony, mezi kterými nechybělo urologické, interní či gynekologicko-porodnické oddělení, které je i dnes chloubou nemocnice. V současnosti je porodnice Vítkovické nemocnice největší soukromou porodnicí v Česku a každoročně zde přijde na svět více než 1500 dětí.

Od roku 2005 je majitelem nemocnice společnost AGEL, která kontinuálně investuje do modernizace zdravotnické techniky i zázemí. V posledních letech například v areálu nemocnice vznikla nová lékárna, firemní mateřská školka, byla realizována rekonstrukce interního pavilonu, porodnice, dětského oddělení, oddělení chirurgie a nového endoskopického pracoviště. Dále vzniklo nové RDG pracoviště a především nové centrální operační sály, včetně velkého dospavacího pokoje s deseti lůžky. V roce 2010 získala nemocnice statut Iktového centra, přičemž toto Iktové centrum bylo také významně modernizováno.

Dnes zaměstnává nemocnice 170 lékařů a 600 nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří poskytují lůžkovou i ambulantní péči nejen obyvatelům Ostravy, ale i pacientům z celého regionu. Řada oddělení má pak i nadregionální působnost - především Centrum vaskulárních intervencí, Centrum péče o zažívací trakt, Bariatrické centrum, Centrum péče o matku a dítě s největší soukromou porodnicí v republice, a také radiologické oddělení. Nemocnice disponuje 12 lůžkovými odděleními a 25 ambulancemi, které jsou vybaveny moderní léčebně - diagnostickou technikou i zkušenými týmy zdravotnických pracovníků.

Autor / zdroj: Bc. Lucie Drahošová

Doporučujeme

PNEUCENTRUM PROFI s.r.o - PNEUSERVIS pro osobní, dodávkové, nákladní, zemědělské, průmyslové, EM vozy a motocykly

3D3 geometrie pro os., dod. a offroad vozy, autodiagnostika, čištění a diagnostika autoklimatizace, seřizování světel pomocí regloskopu,opravy autoskel, AUTOSERVIS. PNEUCENTRUM PROFI s.r.o., Frýdecká 277, 739 61 Třinec, tel.: 558 329 923, 776 766 766.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zastupitelé v Krnově zvolili nové vedení města

V pondělí se uskutečnilo ustavující zasedání Zastupitelstva města Krnova. Nejdůležitější posty si mezi sebou rozdělila koalice složená z Krnovských pa

Post

Starý inkubátor pomáhá sbírat bavlněná klubíčka pro miminka

Starý vyřazený inkubátor putuje v posledních týdnech po akcích v Moravskoslezském kraji a sbírá bavlnu pro dobrou věc – na pomoc nejmenším pacientům V

Post

Záchranáři na Novojičínsku resuscitovali chodce sraženého automobilem

Dvě posádky záchranářů zasahovaly v pondělí večer u smrtelné dopravní nehody na Novojičínsku. Před půl sedmou byl na tísňové lince 155 oznámen střet

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.pneucentrumprofi.cz www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě