KULTURA / Divadlo

6.3.2011

Zemřel herec a dabér Rostislav Čtvrtlík

PRAHA

V sobotu ráno zemřel po dlouhé nemoci Rostislav Čtvrtlík. Herec trpěl nádorovým onemocněním, se kterým bojoval více než pět let. Herec již od září nemohl kvůli nemoci stát na prknech divadla.

Rostislav Čtvrtlík se narodil 9. listopadu 1963 v Olomouci, vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou a herectví na pražské DAMU. První angažmá získal v tehdejším brněnském Státním divadle (dnes Národní divadlo v Brně). Z řady rolí, které zde ztvárnil, stojí za zmínku např. Laertes v Shakespearově Hamletovi, Radúz v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně, Tralala v Pirandellově Sicilské komedii nebo Paris v Shakespearově Romeovi a Julii.

V roce 1992 odešel do Divadla pod Palmovkou. Tam zazářil jako Cheech v Allenových Výstřelech na Broadwayi, jako Lennie ve Steinbeckově O myších a lidech. Z dalších rolí: Kreónt v Sofoklově Oidipu vladaři, Cherea v Camusově Caligulovi, Ota v Procházkově Ještě jednou, profesore, Dave Moos v Mametových Konkurentech, Samko Jagoš v inscenaci dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba, doktor Dreyfuss v Bacharachově, Simonově a Davidově muzikálu Sliby chyby nebo John Knox v Boltově Ať žije královna!

Rostislav Čtvrtlík hostoval také v Divadle v Celetné (Policajt v Sestupu Orfeově aj.), v Divadle ABC (Nick v muzikálu Funny Girl), v Divadle Na Fidlovačce a v Divadle v Řeznické. Hojně se věnoval dabingu, proslul zejména jako český hlas Chandlera Binga v seriálu Přátelé. Amerického herce Mathewa Perryho daboval vůbec ve všech jeho rolích.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Karvinští hasiči zachránili psa, propadl se ledem a skončil na ostrůvku

V neděli vyjeli patnáct minut po půl třetí odpoledne hasiči ze stanice HZS MSK Karviná k záchraně psa do místní části Fryštát.

Post

Na Novojičínsku se vážně zranil muž při pádu rogala

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v neděli u pádu z výšky na Novojičínsku. Po půl jedné bylo prostřednictvím tísňové linky nahlášeno zranění v

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA