KULTURA / Divadlo

27.3.2015

Mladá autorka stvořila krále Ubu, jak ho neznáte. Představí ho ve Vlasti ve Frýdku-Místku

FRÝDEK-MÍSTEK

Klasická dadaistická hra Alfreda Jarryho pojednává o chvastounovi a blbci otci Ubu, který se stane polským králem poté, co dá zavraždit panovníka a jeho rodinu. Verze, kterou uvede 11. dubna ve Vlasti Národní dům, je původní předloze dost podobná, ale autorka ji posadila do současnosti. Může se tak stát, že divákům připomene některé politiky.

Hra, v podání souboru Komorní scéna 21, je režijní prvotinou Hany Magdoňové. Vychází z původní divadelní hry a kombinuje dva texty - Ubu králem a Ubu spoutaný.

Dílo, které autorka nazvala Ubu nespoutaný, rozhodně nepostrádá typickou absurdnost a magorství, kterými jsou Jarryho dadaistická dramata proslulá. A možná je ještě ztřeštěnější, než Jarryho originál.

Divák se může těšit nejen na slovní etudy, ale také na vynikající výkony herců, kteří je budou rozehrávat. "Ubu dává hercům krásný prostor ztvárnit ty nejodpornější lidské vlastnosti, jako je závist, sprosťáctví, srabství a hloupost. Svůj prostor bude mít také improvizace," prozrazuje režisérka.

Hra má sice kořeny ve stotřicet let starém díle, avšak aktuální je dodnes. Divák v ní může zachytit momenty, které nápadně připomínají některé prvky z naší politické scény. "I další a mnohem větší soubory se k nastudování Krále Ubu vracejí. Některé v ní podtrhují jisté podobenství krále Ubu a Miloše Zemana, avšak já mám za to, že by se tam našli i mnozí frýdecko-místečtí politici," říká Hana Magdoňová.

Hru Ubu nespoutaný mohli vidět Frýdečané a Místečané v Nové scéně Vlast v loni dvakrát. Letos se hraje poprvé.

Autor / zdroj: Kateřina Piechowicz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Třinci Nám to není jedno!

Věděli jste, že podle statistik u nás děti zkonzumují první sklenici alkoholu průměrně ve věku 11 let? A že každý druhý školák ve věku 13 – 15 let u n

Post

Opava o deseti letech se zvýší nájem v městských bytech

Od 1. ledna 2020 město Opava navýší nájemné ve svých bytech. Naposledy se zvyšovalo v roce 2010, od té doby bylo stanoveno na 50,02 Kč za metr podlaho

Post

Pokračování cyklostezky do Hradce je podmíněno získáním dotace

Město Opava ve spolupráci s okolními obcemi již několik let usiluje o vybudování cyklostezky do turisticky atraktivní lokality Hradce nad Moravicí.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA