KULTURA / Ostatní

10.7.2012

V Ostravici probíhá výstava Výtvarné skupiny Petra Bezruče

OSTRAVICE

42. ročník výstavy zájmové umělecké činnosti byl úspěšně zahájen a slavnostní páska byla přestřižena při zpěvu lašské hymny. Zahájení letošného ročníku také zpestřilo vystoupení dětského „malého“ a „velkého“ folklórního souboru Grůnik. Pro příjemnou pohodu zahrála cimbálová muzika Kotci.

Návštěvníci mohou vidět práce lidových tvůrců, kteří představí obrazy, grafiku, samorosty, dřevořezby, umělecké kovářství, keramiku, paličkovanou, šitou a háčkovanou krajku, výšivky, broušené polodrahokamy, užitné předměty z pedigu, kraslice, vitráže, suchou vazbu, modely staveb, objekty ze šustí, fotografie, zdobené perníky, pečivo, práce z kůže, výrobky z oblasti myslivosti. Výstavu mohou návštěvníci navštívit až do 4. srpna 2012.

V letošním roce bylo přijato 5 nových členů skupiny. Tito představují mimo jiné nové obory například šperky za použití betonu, či dřevořezbu.

V současné době má sdružení 72 členů zejména z kraje pod Beskydami, ale také z Ostravy a Těšínska. Skupinu řídí 9-ti členný výbor. Současným předsedou je Jan Satina, který v roce 2011 vystřídal ve vedení Miloslava Fajkuse, který tuto funkci zastával téměř 20 let a přispěl významnou měrou k úspěšné činnosti skupiny. Jan Satina jako jediný ze zakládajících členů skupiny stále vystavuje a to od samotného počátku skupiny. Aktuální informace naleznou čtenáři také na www stránkách sdružení http://www.umelcibeskyd.cz/. Je však lépe se stát nejen čtenářem ale i návštěvníkem a shlédnout exponáty na vlastní oči v příjemném prostředí malebné obce Ostravice.

Výtvarná skupina Petra Bezruče ma bohatou a rozmanitou historii a má dnes již více než čtyřicetiletou tradici. První výstava se konala v roce 1970 a byla spojena s oslavami 100. výročí narození Petra Bezruče a konala se v sále Osvětové besedy. Hlavním iniciátorem a organizátorem prvé výstavy byl především Karel Tobola, kolem něhož se soustředila skupina lidových tvůrců z Ostravice. Byli to Jan Satina, Josef Bužga (žáci řídícího učitele Leopolda Parmy, obrazy), Jan Gistinger, Čeněk Zámečník (samorosty) a Dolores Tichá (dřevořezba). Na prvé výstavě mohli návštěvníci shlédnout přes 520 samorostů, které byly doplněny o krajinomalby, portréty, dřevěnice a dřevěné plastiky, vystavovalo šest výtvarníků Na jubilejním, 5. ročníku v roce 1975 vystavovalo již 24 lidových tvůrců. Objevily se nové obory jako například smaltem provedené malby na plechu, intarzie z barevných dřev, souborná kolekce užitkových předmětů, broušené polodrahokamy, práce z kovu. Jan Gistinger "samorostář", spoluzakladatel Sdružení byl prvním předsedou sdružení, po té jej vystřídal Karel Tobola. Před zahájením další výstavy v roce 1975 byla provedena volba nového výboru, do jehož čela byl zvolen Luboš Michalec.

Na desáté jubilejní výstavě Lidové tvořivosti v Beskydech v roce 1980 vystavovaly téměř tři desítky výtvarníků, z nichž každý měl vztah k Ostravici a Beskydám. Jejich práce dokumentovaly, že člověk nemusí být zrovna věhlasný umělec, aby vytvořil půvabné a zajímavé věci. Návštěvníci výstavy mohli obdivovat tradiční samorosty, dřevořezby, drhané závěsy, malby, keramiku, dřevěné výrobky a další. Obohacením dalších výstav byl vstup do spolku lidového umění Františky Pituchové - lidové básnířky, vypravěčky i autorky lidových písní. Dvacátý ročník jubilejní výstavy zájmové umělecké činnosti v Beskydech v roce 1990 byl pestrou přehlídkou lidové tvorby, na níž některé exponáty svou úrovní dosahovaly profesionální úrovně. V roce konání jubilejní výstavy 1990 měla skupina 40 tvůrců.

Psal se rok 1995 a osvětová beseda byla v obci zrušena a počínaje rokem 1997 tradiční výstavy lidového umění v obci zajišťovala výtvarná skupina Petra Bezruče sama. Tímto rozhodnutím doznaly zásadní změny původně platné "Stanovy spolku" a výtvarná skupina se stala nepolitickou, dobrovolnou a nezávislou - otevřenou zájmovou organizací České republiky s oficiálním názvem Výtvarná skupina Petra Bezruče Ostravice. Smyslem a posláním činnosti sdružení zůstalo i nadále uchovat a rozvíjet tradiční - výtvarnou zájmovou uměleckou činnost v našem kraji. Novými doplňujícím stanovami byly upřesněny zásady hospodářské činnosti výtvarné skupiny, práce a činnost řídícího výboru, členství ve sdružení, jejich povinnosti a další.

Při příležitosti jubilejní 30. výstavy (konala se v roce 2000) byla vydána publikace Třicetiletá historie výstav lidového umění v Ostravici 1970 -2000, jejíž autorem je Karel Šrom a která slouží jako cenný zdroj informací, jak tomu je i v této zprávě.

O možnost vystavit své práce se hlásí další zájemci, v roce 2007 na výstavě představilo své výrobky neuvěřitelných 56 členů výtvarné skupiny. a v roce 2010 již proběhla jubilejní v pořadí již 40. výstava.

Autor / zdroj: Jaromír Červenka

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Bezplatná právní poradna pro obyvatele Nového Jičína opět otevírá

Bezplatná právní poradna pro občany Nového Jičína bude od 3. června 2020 opět v provozu. Po dvouměsíční pauze způsobené koronavirovou epidemií bude v

Post

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Post

Porodnice Vítkovické nemocnice se vrací k předporodním kurzům i k prohlídkám

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou epidemií se v porodnici Vítkovické nemocnice v Ostravě opět uskuteční předporodní kurzy.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě