EKONOMIKA / Spotřebitel

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
29.11.2018

Cena vody v Krnově bude vyšší, stále ale hodně pod průměrem

KRNOV

Od ledna příštího roku stoupne cena vody. Vodné se zvýší o dvě koruny a o korunu vyšší bude i cena stočného. Celková cena včetně patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty tak bude činit 51,87 korun za metr krychlový. Dnes za stejné množství platíme 48,42 korun.

Jak uvedl jednatel Krnovských vodovodů a kanalizací Libor Staněk, k navýšení ceny vodného společnost přistoupila zejména z důvodu rostoucích cen energií a také kvůli deficitu obnovy vodovodní sítě ve městě. „V minulých letech bylo těžiště prací zaměřeno zejména na obnovu kanalizačních sítí a modernizaci čistírny odpadních vod a byť se realizovaly i velké investiční akce, jako rekonstrukce výtlačného řadu k vodojemu na Bezručově vrchu nebo nový vodovod v ulici Gorkého, pořád není objem financí na obnovu dostatečný,“ řekl Libor Staněk.

Společnost v současnosti ve spolupráci s městem plánuje další investiční akce, mimo jiných výměnu výtlačného řadu k vodojemu Krásné Loučky, nové vodovody v ulicích Mikulášské, Albrechtické nebo Opavské a také přeložku přemostění vodovodu přes řeku Opavu v Kostelci.

„Na zvýšení ceny stočného má vliv závazek dodržovat cenový vývoj, ke kterému se zavázalo město Krnov, jako příjemce dotace na modernizaci čistírny odpadních vod,“ vysvětlil jednatel s tím, že tato povinnost bude končit v roce 2021.

I přes navýšení zůstává cena vodného a stočného pro obyvatele Krnova příznivá, průměrná cena vody v České republice totiž je kolem 70 korun. „A pokud nabude platnost novela zákona o DPH, která mimo jiné sníží daň z přidané hodnoty u pitné vody z 15 na 10 procent, bude celková cena činit 49,61 korun za metr krychlový. Ve srovnání s letošní rokem, kdy platíme 48,42 korun za metr krychlový, bude rozdíl činit pouze korunu a dvacet haléřů,“ uzavřel Libor Staněk.  

Autor / zdroj: Ing. Dita Círová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vánoční provedení dvou Rybových mší v Ostravě a Haydna v Klimkovicích

Nejméně na dvou místech v Ostravě zazní v rámci štědrovečerních oslav Kristova narození dvě nejhranější vánoční mše Jakuba Jana Ryby - první v latině

Post

Pravou vánoční atmosféru vám vykouzlí výstava betlémů

Až do 6. ledna můžete v galerii Slezskoostravského hradu navštívit již 18. ročník Výstavy betlémů.

Post

Rybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jaku

PARTNEŘI

garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA