CESTOVÁNÍ / Letní aktivity

Popis: Bobří stezka.
Bobří stezka.
20.4.2020

Bohumín myslí na cyklisty, láká na nové trasy, třeba bobří a industriální

BOHUMÍN

Nově označené trasy v Bohumíně a okolí mohou teď v době koronavirové naplno využívat cyklisté, a navíc bez roušky. Projet se na Karvinsku mohou bobří nebo industriální stezkou. V plánu mají Bohumínští i označení zcela nových úseků.

„Letos na jaře přibyly nové navigační cedule pro dálkovou cyklotrasu číslo 10 mezi Bohumínem a Bukovcem, a to v úseku od Dolní Lutyně-Věřňovic až do Chotěbuzi, které jsme iniciovali na Svazku měst a obcí okresu Karviná. Části, která vede z Věřňovic do Dětmarovic podél řeky Olše až k jejímu soutoku s Mlýnkou, označujeme jako bobří stezku. Po trase se totiž cyklisté mohou kochat nejen nádhernými výhledy na řeku, ale také kmeny s otisky bobřích zubů,“ přibližuje příznivcům jízdy na kole bohumínský místostarosta Lumír Macura.

Z Dětmarovic až do Bohumína vede trasa přírodním terénem až do nejnižšího místa Moravskoslezského kraje k soutoku Odry s Olší, proto jsou pro projížďku vhodná  minimálně treková, ideálně horská kola. Od soutoku pak „desítková trasa“ cyklisty nově přivede až na náměstí do Starého Bohumína. „Cedule ze Starého Bohumína a pak podél Olše až do Věřňovic jsme instalovali už vloni. Díky úplnému vyznačení, na které přispěl Moravskoslezský kraj, tak vznikla nadregionální dálková trasa, která je plnohodnotnou alternativou k dosavadní stezce 56, která také vede z Bohumína do Bukovce, ale přes Orlovou, Havířov a Těrlicko,“ doplnil Macura.

Industriální stezkou lze nazvat cyklotrasu číslo 6257, a to v úseku od Dětmarovic do Věřňovic od soutoku řeky Olše s Mlýnkou. V těsné blízkosti trasy se totiž právě těží štěrk, a tak jsou na dohled nové vodní nádrže. K vidění je také z různých úhlů dětmarovická elektrárna se svými mohutnými komíny, které jsou jasně rozkódovatelné dokonce až z nejvyššího beskydského vrcholu Lysé Hory. Pohled cyklistů upoutají i obří skleníky místní farmy, v nichž se pěstují rajčata a okurky, nebo pásové dopravníky. „Za suchého počasí je zatím stezka sjízdná, ale s pokračující těžbou štěrku se zřejmě uzavře. Objízdná trasa pak povede právě po nově vyznačené cyklotrase č. 10 po levém břehu Olše od Mlýnky do Věřňovic a odtud do Bohumína k soutoku Odry s Olší. Tu ostatně mohou cyklisté využít už teď, pro objížďku je právě „desítka“ ideální,“ řekl Macura.

Bohumín je městem cyklistů. Proto už teď radní plánují další cyklotrasy a cyklostezky. „Vloni na podzim jsme za 4,5 milionu korun dokončili další část cyklostezky kolem Vrbického jezera. Tu už cyklisté mohou plně využívat včetně propojení na koblovský most, který ve spolupráci s Bohumínem realizovala Ostrava. Letos jsme chtěli vybudovat novou cyklostezku mezi Antošovickou a Vrbickou lávkou a dokončit okruh pro kolaře a in-line bruslaře kolem Vrbického jezera. Tyto investiční akce ale nejsou nezbytně nutné, a tak je kvůli ekonomickým dopadům koronavirových opatření na městský rozpočet musíme odložit. U Vrbického jezera ale letos budeme stoprocentně realizovat za 11 milionů korun stavbu přístaviště, plovoucích mol i půjčovny lodí, většinu nákladů totiž uhradíme z evropských peněz na rozvoj česko-polského pohraničí. Těší nás, že už teď se nová pláž s cykloboxy i piknikovým místem pro grilování stala vyhledávaným cílem pěších i cyklistů,“ upřesnil Macura.

V letošním roce začíná ve městě i výstavba obřího lesoparku za 18 milionů korun v lokalitě Na Panském, a opět díky dotačním zdrojům, které se radnici podařilo v předstihu získat. Na hranici lesoparku totiž v předstihu vznikla předloni nová cyklotrasa za 13 milionů korun. Ta začíná u místní sportovní haly a pokračuje pod dálničním přivaděčem přes novou lávku nad Flakůvkou až k ulici Na Hrázi. Ve hře je tak prodloužení místní trasy P, která vede od kapličky Pustyňa nedaleko dálnice ve Starém Bohumíně přes stejnojmennou lávku až k nové cyklostezce u lesoparku. Na jejím konci by se pak mohla protáhnout až k Opletalově ulici, kde by navázala na místní trasu B a dálkovou trasu číslo 56.

Autor / zdroj: Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Bezplatná právní poradna pro obyvatele Nového Jičína opět otevírá

Bezplatná právní poradna pro občany Nového Jičína bude od 3. června 2020 opět v provozu. Po dvouměsíční pauze způsobené koronavirovou epidemií bude v

Post

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Post

Porodnice Vítkovické nemocnice se vrací k předporodním kurzům i k prohlídkám

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou epidemií se v porodnici Vítkovické nemocnice v Ostravě opět uskuteční předporodní kurzy.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě