CESTOVÁNÍ / Letní aktivity

Popis:
3.8.2020

Desetitisící pasažér se svezl na elektrolodi Harta

BRUNTÁLSKO

Jedním z lákadel na Bruntálsku je Slezská Harta a mimo jiné elektroloď, která vozí výletníky. Po čtvrtroce provozu hlásí pasažéra s pořadovým číslem deset tisíc. Slavnostní plavba s tímto vzácným cestujícím se uskutečnila v pondělí odpoledne. Vody Slezské Harty brázdí i loď Santa Maria, tou se letos zatím svezlo téměř dva tisíce lidí.

První pasažéři se elektrolodí HARTA projeli už na konci minulého roku v období Vánoc, a to během čtyř adventních plaveb.  První plavbě předcházel velmi složitý proces schvalování, potřebné osvědčení elektroloď od Státní plavební správy získala 25. 11. 2019. Od ledna byla elektroloď zazimována a kvůli pandemii koronaviru se na hladinu vrátila až v květnu.

„O projížďku touto krásnou moderní lodí je velký zájem. Tento „boom“ mě moc těší, Slezská Harta a její okolí je mou srdeční záležitostí, takže jsem rád, že se mezi lidmi rozkřiklo, jak je tu krásně. Cestovní ruch může tomuto mikroregionu hodně pomoci, proto Moravskoslezský kraj uhradil pořízení elektrolodi, její provoz už bude v režii mikroregionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a doplnil, že po prvních třech měsících provozu výnosy z lodní dopravy veškeré náklady bez problémů pokrývají.

Zájemci si plavbu elektrolodí mohou objednat online. „Rezervace dopředu je aktuálně dokonce nutná. Všechny plavby jsou totiž do posledního místa naplněné. Takže určitě doporučuji, aby si lidé své místo zajistili předem. Zájem je kromě elektrolodi i o projížďku menší lodí Santa Marii, která pojme 10 cestujících. Letos se na ní svezlo už 1990 pasažérů,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že HARTA už uplula 1700 kilometrů, Santa Lucia jich zdolala přes tři tisíce.

„Díky elektrolodi HARTA se naše dříve přehlížená oblast na severní Moravě stala celorepublikově známou lokalitou. Plavby si objednávají klienti z Prahy, jižní Moravy, Slovenska ale i z Polska. Takže se podařilo to, co bylo hlavním cílem krajské investice do stavby elektrolodi. Zviditelnit naši oblast a hlavně ji ekonomicky povznést. Velmi si této iniciativy vážím a ještě jednou vedení kraje za náš mikroregion děkuji,“ řekl předseda svazku Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík a pozval turisty i na projížďku na elektrokole. Turistické informační centrum nabízí zapůjčení 8 elektrokol, bezúplatné nabíjecí stanice jsou k dispozici v Leskovci nad Moravicí.

Trasu, ceník i rezervace jízdenek naleznete na elektrolodharta.cz.


Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a na palubě má prostor pro přepravu až 10 kol. Na lodi je vyhrazeno místo pro kočárky, cestující s sebou mohou mít i svého psa. Během plavby je k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba. Loď je vybavena dvěma elektromotory, které pohánějí lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 6 až 8 kilometrů v hodině.

 

Autor / zdroj: Nikola Birklenová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Další smrtelná nehoda na Opavsku

Další smrtelná dopravní nehoda se stala na Opavsku. Třiceti šestiletý muž, který řídil osobní automobil Škoda Octavia Combi, neměl po nárazu do stro

Post

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích

Dne 3. prosince 2020 uplyne 50 let od zahájení provozu pivovaru Nošovice. Pojďte si s námi připomenout historii pivovaru, který je spolu s mosteckým

Post

Žíznivý zloděj se přišel napít do prodejny potravin

Žíznivý zloděj se nepokoušel zboží v obchodě odcizit, ale rovnou jej na prodejně zkonzumoval.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě