KRNOV
Vzpomínka na padlé ve světových válkách má své místo snad v každém městě, každé obci. Ať už se jedná o válečné hroby, nebo o pietní místa, která byla vytvořena s cílem připomínat oběti válek příštím generacím.
Starost o bezvadný stav památníků nesou na svých bedrech obce. V jejich počínání je ze zákona podporuje obecní úřad s rozšířenou působností. Na Krnovsku roli rádce, ale také kontrolora má město Krnov.
Na Městském úřadě v Krnově se péčí o válečné hroby a pietní místa zabývá už šest let odbor správy majetku města. „Co do počtu válečných hrobů a pietních míst je Krnovsko čtvrtou nejpočetnější oblastí v Moravskoslezském kraji. Máme jich pět desítek a přibývají další. Například nedávno jsem objevil pietní místo v Bučávce. Je ale ve velmi žalostném stavu,“ uvádí Vladimír Zavřel z odboru správy majetku města. Pokud by se obec rozhodla pro jeho opravu, je to právě on, kdo jí pomůže s podáním žádosti o dotaci, kterou na rekonstrukci památníků poskytuje ministerstvo obrany nebo Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
V poslední době s žádostmi o dotaci u Moravskoslezského kraje uspěly čtyři obce z Krnovska. „V roce 2014 dotaci ve výši 40 tisíc korun na opravu památníků obdržely obce Hošťálkovy a Bohušov a město Janov. Letos byla úspěšná obec Jindřichov. Žádostí z Krnovska ale bylo víc, ne všechny však mohly být uspokojeny,“ říká Vladimír Zavřel. Pouze z vlastních prostředků zrestaurovalo Město Albrechtice v loňském roce památník I. světové války v Opavici, v roce 2012 město Krnov zaplatilo z vlastních zdrojů za opravu pietního místa v Krásných Loučkách. Celkem obce a města na Krnovsku za poslední čtyři roky investovaly do oprav pietních míst tři sta tisíc korun. „A dalších 120 tisíc ročně je stojí běžná údržba a opravy,“ dodává Vladimír Zavřel.
Vedle metodické pomoci pracovník odboru správy majetku města také vede evidenci válečných hrobů, které jsou ve správním obvodu města Krnova, a obracejí se na něj úřady a organizace s žádostmi o pomoc při hledání hrobů padlých vojáků. „Jde zejména o sovětské vojáky, ať už Rusy, Ukrajince nebo další národnosti. Při pátrání spolupracuji se státním okresním archivem, Národním památníkem II. světové války v Hrabyni, Slezským muzeem v Opavě a pamětníky. V případě některých žádostí se nám podařilo zjistit, že hledaní vojáci jsou pochováni ve společném hrobu v Bruntále,“ uvádí Vladimír Zavřel.
Veškeré informace o válečných hrobech a pietních místech jsou součástí Centrální evidence válečných hrobů vedené Ministerstvem obrany ČR. Na internetu jsou dostupné na webových stránkách http://valecnehroby.army.cz. V případě, že by kdokoliv měl doplňující informace, které by chtěl do databáze doplnit, stačí kontaktovat Městský úřad Krnov, odbor správy majetku, ing. Vladimír Zavřel, tel. 554 697 469, e-mail: vzavrel@mukrnov.cz.