KULTURA / Výstavy

Krvavý Váchal v Jičíně

Jičín

Na začátek roku muzeum  v Jičíně  připravilo výstavu Krvavý román Josefa Váchala.  Na velkoformátových tiscích se seznámíte s Váchalovým krvákem, zároveň se dozvíte i o historii kolportážních (krvavých) románů. Součástí výstavy je faksimile tohoto jedinečného díla.  

Krvavý román je nejznámějším a nejčastěji vydávaným Váchalovým tiskem. Román se dočkal dvou vydání: v roce 1974 a v roce 1990. Širokému publiku jej dodnes přibližuje filmová verze Jaroslava Brabce z roku 1993 a mnohá divadelní zpracování.   V tiráži Váchal shrnuje veškeré důležité informace týkající se díla, dočteme se například  o počtu ilustrací, nebo i to, jak dlouho knížka vznikala: „Tento román satirický a groteskní, dokončen byl v říjnu, roku 1924. Tuto kmihu s 11 starými a 68 původními dřevoryty, vysázel bez rukopisu, vytiskl během osmiset hodin a vydal v 17 exemplářích Josef Váchal, dřevorytec ve Vršovicích, čp. 648.“

Váchal Krvavý román sepsal a vytiskl v roce 1924 v počtu 17 číslovaných výtisků. Kořeny Váchalova zájmu o krváky se však táhnou o desetiletí dříve, už v roce 1903 Váchal vydával reklamy na tyto knížky a posléze je začal nakupovat. Díky Váchalovým deníkům dnes víme, že první román zakoupil 18. 11. 1915. Jednalo se o román Černý papež a Váchala přišel na 2 koruny 50 haléřů, další krváky následovaly. Z dopisu otci. „… Když jsem počátkem prosince vlekl z Hynkova nakladatelství (cha, jak vás pomalu připravuji na nejhorší!) balík deseti starých krvavých románů, poskakoval jsem veselostí a bylo mně nevýslovně blaze, když jsem si uvědomil, že není na světě šílence podobného… Koupil jsem tento pro mě nevýslovně vábný plevel za cenu starého papíru a s lačností hyeny požíral jsem tyto zdechliny literární…“ Během let se Váchalova sbírka krváků rozrostla na 97 kusů. I když své nasbírané knihy byl nucen čas od času prodat, krvavé romány si ponechal i po přestěhování do Studeňan. Ve Váchalově pozůstalosti se jich zachovalo 55.  

První část Krvavého románu tvoří „odborná“ obhajoba existence lidových, tak zvaných krvavých neboli kolportážních románů, druhou pak Váchalem sepsaný vlastní krvavý román. Váchalův pokus o ideální krvavý román po obsahové i formální stránce vychází ze žánru krváku, avšak inspirují ho i další literární žánry. V románu postupně roste míra konkretizace, stáváme se svědky skutečných událostí, setkáváme se se skutečnými lidmi, např. Annou Mackovou (slečna Kocourková), Josefem Portmanem (hrabě Portmon) a Váchalem samotným hned ve třech postavách (Mistr z Vršovic, malíř Fragonard a redaktor Paseka).  

Výstavu můžete navštívit od 21. ledna do 6. března 2022.


V rámci výstavy se uskuteční loutkové představení Krvavý román, které v sobotu 5. 3. od 19.00 v Konferenčním salonku zahraje divadelní spolek Lokvar. Lístky budou k zakoupení na pokladně muzea.

Autor / zdroj: Jana Schlesingerová


 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.