VOLNÝ ČAS / Náš tip

V Bílovci si můžete v pátek projít místní muzeum jen při svíčkách
 
Autor / zdroj foto: Lenka Hatlapatková

Bílovec

V pátek 10. června se od 18 do 22 hodin otevřou v rámci XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR dveře bíloveckého muzea i kostela svatého Mikuláše v Bílovci. Vstupné je pro všechny zcela zdarma.

„Připravili jsme pro návštěvníky muzea, a to jak pro děti, tak i pro dospělé, novou detektivní hru Zapomnětlivý mlynář Jeroným. Kdo bude mít zájem, může se zapojit také do naší muzejní únikové hry. Zavítat k nám však mohou i lidé, kteří si chtějí jen tak projít expozice muzea, tentokrát však jen při světle svíček,“ popisuje připravené akce Monika Hořínková, vedoucí muzea.

V kostele sv. Mikuláše v Bílovci se v rámci Noci kostelů uskuteční od 19 hodin mše svatá a od 20 do 21 hodiny se bude následovat komentovaná prohlídka této krásné budovy. Ve 21.30 hodin naváže ještě individuální prohlídka doplněná hudbou. Po celou dobu od 19.30 od 22 hodin zde bude výstava bohoslužebných předmětů a návštěvníci budou moci zapálit také svíce a napsat osobní prosby, za které proběhne ve 22 hodin společná závěrečná modlitba.

„Projít si muzeum plné historických artefaktů jen při světle svíček je úžasný zážitek. Věřím, že stejně nadšeni budou i návštěvníci, kteří sem v pátek zavítají,“ zve širokou veřejnost na páteční muzejní noc do bíloveckého muzea i kostela sv. Mikuláše starostka Bílovce Renata Mikolašová.


Muzeum v Bílovci se nachází v blízkosti zámku v měšťanském barokním domě z poloviny 18. století, který dříve sloužil správě panství rodu Sedlnických. Počátky muzea a vytváření jeho sbírek jsou spjaty již s přelomem 19. a 20. století, kdy se tohoto úkolu, tehdy ještě v převážně německy osídleném Bílovci, chopili učitelé Franz Wolf a Leo Benzing. Veřejnosti byly sbírky představeny v roce 1920 v sídle zámku. V roce 1924 však došlo k jejich přesunu do správní budovy panství, na ulici Zámecká 691, kde muzeum sídlí dodnes. Rok 1925 se stal významným mezníkem v historii muzea, došlo k jeho slavnostnímu otevření a odhalení muzejních exponátů, které dokumentovaly historický vývoj města i běžný život jeho obyvatel.

Kostel sv. Mikuláše – Dominantu Slezského náměstí v Bílovci tvoří kostelní věž, která nabízí rozhled daleko do kraje. Vznik kostela neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323 Vokem z Kravař. Původní kostel byl kamenný, s jednou plochostropou lodí a presbytářem zaklenutým křížovou klenbou. Z původního vybavení kostela se dochovala dřevěná plastika Ukřižovaného Krista z 30. let 14. století umístěná vpředu na pravé straně. V letech 1420–1430 došlo k rozšíření kostela o dvě boční kaple na severu a na jihu. Tím dostal půdorys kostela tvar kříže. V 16. století za pánů z Fulštejna byla hlavní loď změněna na trojlodí. Na západní straně kostela byla postavena věž, která byla přestavěna do dnešní podoby v letech 1614–1615 majitelem panství Karlem Pražmou z Bílkova.

Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 31 metrů a vystoupat na něj musíte po 143 schodech. Věž je vysoká 50,67 m a jsou v ní umístěny celkem 4 zvony o celkové váze 3337 kg. Nejstarší a největší zvon o hmotnosti 1650 kg je svatý Jakub a Mikuláš. Pochází ze 17. století a v roce 1850 byl přetaven. Tón zvonu je D a je na něm nápis: "Svatý Jakub starší a svatý Mikuláš, vyznavač a biskup, ať ochraňují pečlivě Bílovec".

Autor / zdroj: Lenka Hatlapatková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.