Zpravodajství

Lidé se od začátku dubna mohou prokázat občankou v mobilu policistům v terénu
Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem.
Voda v Hájku není pitná, prokázal rozbor
Frýdek-Místek
Rozbor vzorku vody z pramene v Hájku v Lískovci provedeného akreditovanou zkušební laboratoří prokázal, že ve vodě odebrané z nerezového potrubí z rezervoáru byla zjištěna přítomnost koliformních bakterií (16 KTJ/100 ml). Upozorňujeme, že voda není po převaření pitná.
Děti se s městskou policií učí dopravní výchově
Frenštát pod Radhoštěm
Manažer prevence kriminality a strážníci městské policie již více jak měsíc postupně navštěvují žáky čtvrtých tříd základních škol ve městě a učí je v rámci dopravní výchovy nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti na dopravním hřišti.
Imunoložka Marta Sobotková: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy“
Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná imunologická porucha zvaná hereditární angioedém. Onemocnění postihuje přibližně jednoho z 50 tisíc lidí a mezi jeho projevy patří otoky na různých částech těla.
Havířovská technika na Lidické má nové moderní učebny
Havířov
Studenti Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku mají nově zrekonstruované učebny a zázemí. Vzdělávat se nyní budou i v moderních motivačních prostorách, tzv. Collaborative Learning Spaces (CLS).
Předregistrace do nové zubní ordinace v Bruntále
Bruntál / Krnov
Od pátku 23. února až do středy 28. února nabízí nemocnice v Krnově předregistraci do nové zubní ordinace v Bruntále.
V Zoo Ostrava se podařilo odchovat další mláďata nejohroženějšího supa Evropy
Ostrava
Nejohroženějším evropským supem je sup mrchožravý. Jedná se teprve o druhý úspěšný odchov v padesátileté historii chovu tohoto dravce v ostravské zoo. Poprvé se v Ostravě podařilo odchovat jedno mládě před dvěma lety.
Ostravští strážníci čistili o víkendu město od jehel a stříkaček
Ostrava
Součástí každodenní práce ostravských strážníků je i sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Nejinak tomu bylo o uplynulém víkendu, kdy se strážníci v ostravských ulicích na jejich výskyt cíleně zaměřili a sesbírali celkem dvě stě osmdesát jedna kusů.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Brankářské naděje trénovaly s Martinem Galiou
Frýdek-Místek
Devatenáct nadějných brankářů a brankářek z Moravskoslezského kraje se v pátek 2. února sešlo v hale na 6. ZŠ ve Frýdku-Místku na specializovaném kempu zaměřeného na brankářská cvičení. Ten vedl dlouhodobý reprezentant, brankářská ikona Martin Galia.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Počasí Ostrava - Slunečno.cz

Dnes se stalo

Literatura

16. dubna 1865

vyšla v Londýně groteskně fantastická knížka Alenka v říši divů od Lewise Carrolla, která se stala klasikou světové literatury.

Doprava

16. dubna 1880

zahájila belgická firma Parrau a spol. osobní lodní dopravu uvnitř Prahy. Dopravu obstarávaly 4 malé vrtulové parníčky.