Zpravodajství / ARCHÍV

Imunoložka Marta Sobotková: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy“
Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná imunologická porucha zvaná hereditární angioedém. Onemocnění postihuje přibližně jednoho z 50 tisíc lidí a mezi jeho projevy patří otoky na různých částech těla.
Havířovská technika na Lidické má nové moderní učebny
Studenti Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku mají nově zrekonstruované učebny a zázemí. Vzdělávat se nyní budou i v moderních motivačních prostorách, tzv. Collaborative Learning Spaces (CLS).
Předregistrace do nové zubní ordinace v Bruntále
Od pátku 23. února až do středy 28. února nabízí nemocnice v Krnově předregistraci do nové zubní ordinace v Bruntále.
V Zoo Ostrava se podařilo odchovat další mláďata nejohroženějšího supa Evropy
Nejohroženějším evropským supem je sup mrchožravý. Jedná se teprve o druhý úspěšný odchov v padesátileté historii chovu tohoto dravce v ostravské zoo. Poprvé se v Ostravě podařilo odchovat jedno mládě před dvěma lety.
Ostravští strážníci čistili o víkendu město od jehel a stříkaček
Součástí každodenní práce ostravských strážníků je i sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Nejinak tomu bylo o uplynulém víkendu, kdy se strážníci v ostravských ulicích na jejich výskyt cíleně zaměřili a sesbírali celkem dvě stě osmdesát jedna kusů.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Brankářské naděje trénovaly s Martinem Galiou
Devatenáct nadějných brankářů a brankářek z Moravskoslezského kraje se v pátek 2. února sešlo v hale na 6. ZŠ ve Frýdku-Místku na specializovaném kempu zaměřeného na brankářská cvičení. Ten vedl dlouhodobý reprezentant, brankářská ikona Martin Galia.
Nový ultrazvukový přístroj pro vyšetření jater v třinecké nemocnici
Nemocnice Třinec, příspěvková organizace zakoupila pro gastroenterologickou ambulanci nový ultrazvukový přístroj vybavený možností vyšetření elastografie jater, do kterého investovala z vlastních zdrojů přes 1,5 milionů korun.
Mokřady pro lidskou pohodu. Ornitologové zvou na vycházky za ptáky ke Světovému dni mokřadů
Na 2. února připadá Světový den mokřadů, v rámci kterého si na celém světě připomínáme důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Datum odkazuje na den podepsání Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam, jinak známé jako Ramsarská úmluva, 2. února 1971. U příležitosti oslav je naplánovaných mnoho akcí po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.
Přes tři desítky zimních úrazů v Moravskoslezském kraji
Zdravotnická záchranná služba zasahuje v posledních dvou dnech u množství typicky zimních úrazů, mezi kterými dominují chodci po pádech a mladí lyžaři. Jen za pondělí a úterý vyjížděly posádky na území Moravskoslezského kraje k více, než třem desítkám takto zraněných.
1 2 3 4 5 6 >

Reklama

Aktivní Dítě

Dnes se stalo

Kultura

30. května 1866

byla v Prozatímním divadle poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany.

Objevy

30. května 1498

vyplul Kryštof Kolumbus na svou třetí výpravu do Nového světa.

Sport

30. května 1911

se v Indianapolisu jel první závod na 500 mil, vyhrál jej Ray Harroun.

Předpověď počasí

Počasí Ostrava - Slunečno.cz