KAM NA VÝLET / Aquacentra, koupání a vodní hrátky

Přehrada Baška.
Přehrada Baška nabízí koupání s výhledem na Beskydy
Přehrada Baška. 
Autor / zdroj foto: Jan Smekal

Přehrada Baška / Baška

Přehrada Baška se rozprostírá na okraji stejnojmenné obce. Kromě koupání ji využívají také místní rybáři. Ke hrám láká volejbalové hřiště, kuželky, dětské houpačky, pískoviště a pro milovníky vodních sportů slouží půjčovna loděk a vodních kol.

Přehrada se nachází v podhorské oblasti, takže je od ní nádherný výhled na Beskydy, zvláště na Lysou horu. Uprostřed se nachází malý ostrůvek. S travnatými plážemi nádrže Baška sousedí kemp s možností občerstvení a sportovního vyžití.

Ke hrám láká volejbalové hřiště, kuželky, dětské houpačky, pískoviště a pro milovníky vodních sportů slouží půjčovna loděk a vodních kol. Přehradu vyhledávají i místní rybáři. Okolí nádrže a kempu skýtá rozsáhlé možnosti pro pěší, cyklo i moto turistiku.

Každoročně v srpnu se na přehradě konají populární Baškohrátky, při kterých brázdí hladinu všelijaká netradiční a kuriózní plavidla. 

O vodní nádrži Baška
Vodní nádrž v obci Baška vznikla v místech, kde se v minulosti nacházel rybník o rozloze asi 20 hektarů, na toku potoku Baštice. Až do doby zahájení přehrady se zde nacházelo bohaté jíloviště, které poskytovalo materiál pro výrobu kvalitních "bašťanských cihel".

Stavba začala na podzim 1958 a do provozu byla uvedena v lednu 1961. Účelem vodního díla je rekreační využití, zajištění minimálního průtoku pod hrází a při zcela mimořádných situacích i kompenzační nalepšení Ostravice pro zásobení průmyslu.

Hráz vodního díla o objemu 40 000 metrů krychlových je zemní se šikmým těsnícím jádrem. Stabilizační část je z hrubých štěrků, založená na sprašovém pokryvu podložní štěrkové terasy. Do sprašových hlín je zavázáno těsnění z jílových spraší, překryté stabilizačním štěrkovým přísypem. Přirozený těsnící koberec ve dně nádrže byl místy zesílen.

Charakteristický ostrůvek uprostřed nádrže byl zbudován uměle. Vodní nádrž slouží k rekreaci, vhodná ke koupání a vodním sportům, voda není pitná, využívá se k průmyslovým účelům. V okolí přehrady je možné stanování. Procházka po březích přehrady je dlouhá tři kilometry a umožňuje krásné výhledy do okolí.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.