KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna na Bílé hoře.
Za krásného počasí je z Bílé hory vidět i Ostrava nebo Beskydy
Rozhledna na Bílé hoře.  
Autor / zdroj foto: lasska-brana.cz

Rozhledna na Bílé hoře / Kopřivnice

Rozhledna na Bílé hoře turistům nabízí za příznivého počasí výhled až na Ostravu a nejvyšší vrcholy Beskyd, Hostýnských vrchů, na Novojičínsko, Oderské vrchy a Jeseníky. Vystavět ji chtěl už ve 20. letech 20. století Adolf Hrstka, lékař a vlastivědný pracovník působící ve Štramberku.

Bílá hora vysoká 557 metrů nad mořem, tvořena karpatským flyšem, který se vyznačuje vrstvami pískovců, vápenců a jílovců, je nejvyšším vrcholem v úpatní části Podbeskydské pahorkatiny.

Samostatný masiv nad Štramberkem a Kopřivnicí převyšuje své okolí o 160 metrů. S plánem vystavět kamennou mohylu s památníkem obětem první světové války, která by zároveň umožnila návštěvníkům Bílé hory co nejlepší rozhled do kraje, přišel MUDr. Adolf Hrstka, lékař a vlastivědný pracovník působící ve Štramberku, později i starosta, ve 20. letech 20. století. Kvůli nedostatkům finančních prostředků se však projekt nikdy nezrealizoval.

Rozhledny se Bílá hora dočkala až na přelomu tisíciletí. Výstavba víceúčelové věže byla zahájena v říjnu 1999. Do provozu byla slavnostně uvedena 28. dubna 2000. Současná věž je moderní architektonickou konstrukcí a využívá symbolu struktury DNA. Ta se vine podél betonového dříku k vrcholu věže. Rozhledna zároveň slouží jako vysílač mobilních operátorů. Vyhlídková plošina je v nadmořské výšce 583 metrů (26 metrů nad zemí). Věž je vysoká 43 metrů a vede na ni 161 schodů. Rozhledna byla postavena v roce 2001. V případě pěkného počasí je možné z rozhledny vidět Ostravu a nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků.

Vlastní plošina rozhledny má nosnost 500 kg/m2 a její užitná plocha je 42 metrů čtverečních. Znamená to, že kdyby nebyl počet osob na věži omezen požárním předpisem, unesla by vyhlídková plošina najednou více než 200 dospělých osob. Věž je navržena tak, aby při rychlosti větru 176 km/h nečinila odchylka vrcholu od svislé osy více než 27 centimetrů. Schodiště je tvořeno 134 ocelovými a 27 betonovými schody. Pro stavbu bylo použito 520 tun betonu a 39 tun ocelových konstrukcí.

Informace ohledně provozní doby a cen vstupného najdete na webu rozhledny.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.