KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Fojtství v Kopřivnici.
Muzeum Fojtství je rodištěm Ignáce Šustaly. Sestrojil tady první bryčky
Muzeum Fojtství v Kopřivnici.  
Autor / zdroj foto: lasska-brana.cz

Muzeum Fojtství Kopřivnice / Kopřivnice

Budova Muzea Fojtství s č.p. 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Narodil se tady Ignác Šustala, který zde sestrojil své první bryčky. Fojtství tak stálo u zrodu dnešní automobilky Tatra. Ve stodole muzea je vystaveno šest zachovaných výrobků kopřivnické kočárovky, například ruské saně, pohřební vůz nebo bryčka Mylord.

V muzeu jsou soustředěny sbírky archeologické i etnografické. K vidění je zde i replika tzv. Šostýnské venuše. Originál pochází z počátku 14. století a byl nalezen na hradě Šostýně. Dále staré mince či dochovaná torza středověkých zbraní.

Ve stodole je vystaveno šest zachovaných výrobků kopřivnické kočárovky, např. ruské saně, pohřební vůz či bryčka Mylord. Avšak pestrá kolekce osobních a nákladních automobilů značky Tatra vyrobených od roku 1897 až do dnešní doby se nachází v Technickém muzeu Tatra v centru Kopřivnice.

V horním patře budovy měl v minulosti kopřivnický fojt svou sýpku. Dnes je celý prostor stylovou galerií, kde se v průběhu celého roku pořádají výstavy.

Ve dvoře Fojtství stojí památný strom, Fojtova lípa, u níž se konaly obecní porady, a byli tam trestáni provinilci. Vedle fojtství se nachází starý hřbitov, který obklopoval původní kopřivnický dřevěný kostel. Dnes se zde dochovaly především novogotická pískovcová hrobka továrnické rodiny Rašků a pseudogotická kaple - hrobka továrnické rodiny Rašků. Okolí starého hřbitova je nejstarší částí města.  

Historie Fojtství
Přesné datum postavení budovy není známo. Staré fojtství, které stálo na místě dnešního, se poprvé připomíná roku 1576. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné.

Největší stavební úpravy byly provedeny v letech 1985 až 1990 firmou Tatra. Od roku 2005 patří Fojtství městu Kopřivnice, které za přispění fondu ze SROPu nechalo provést stávající expozice.

Můžete zde nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi. Poznáte, jak cestovali naši předkové. Vždyť právě zde v roce 1850 začal Ignác Šustala, fojtův syn, s výrobou prvních bryček a kočárů a právem mu náleží vzpomínka mezi významnými kopřivnickými rodáky.

Dne 3. května roku 1958 byla budova Muzea Fojtství prohlášena za kulturní památku. 

Více informací včetně otevírací doby a cen vstupného najdete zde.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.