KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Landek Park umožňuje zažít pocity horníka od příchodu na šachtu až po autentické fárání
 
Autor / zdroj foto: Landek Park

Landek Park / Ostrava

Vrch Landek je světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost.

Výška samotného kopce Landek (z německého Land-Ecke = kout země) je pouhých 280 m n. m. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a které vystupují na povrch četnými výchozy uhelných slojí. Landek byl v roce 1993 vyhlášen Národní přírodní památkou. V těsné blízkosti Landeku se nachází soutok řek Odry a Ostravice.   

V lokalitě Landeku bylo zaznamenáno první osídlení a první použití uhlí před cca 30 tisíci lety. V roce 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká venuše. Jedná se o 46 mm vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Její historická hodnota není o nic menší než hodnota možná známější Věstonické venuše.

Před více než 200 lety se na Landeku začalo dobývat uhlí. Lze říct, že tímto byla zahájena těžba černého uhlí na Ostravsku. Na Landek bezprostředně navazuje v současnosti především LANDEK PARK – areál o rozloze 35 hektarů s největším hornickým muzeem v České republice, jehož součástí je sportovně relaxační areál včetně campu a stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny.


Důlní expozice s fáráním do dolu v původní těžní kleci
Zažijete pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 metrů důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole včetně ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu.

Expozice báňského záchranářství
Expozice představuje unikátní soubor dýchací techniky, zachycující její vývoj od roku 1883 do současnosti. Zkušení báňští záchranáři seznámí návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.