KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Expozice představuje nejen umělecké poklady z období zrodu Domu umění, ale i architekturu budovy a celou řadu archivních dokumentů
 
Autor / zdroj foto: Galerie výtvarného umění v Ostravě – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě – Dům umění / Ostrava

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje sbírku evropské a české malby 19. a 20. století, výtvarného umění ostravského regionu, kresby a grafiky, plastiky a fotografie. Pořádá rovněž výstavy českého a mezinárodního umění, tvůrčí a vzdělávací programy pro školy a veřejnost i doprovodné programy, jako jsou přednášky, koncerty, komentované prohlídky, literární večery, divadelní vystoupení, workshopy, festivaly a jiné.

Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako Krajská galerie. Sídlí v Domě umění, v památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Jedná se o největší sbírkotvornou galerijní instituci v Moravskoslezském kraji, kterou ročně navštíví přes sto tisíc milovníků umění.

Galerie spravuje více než 23 000 uměleckých předmětů. Její sbírky jsou neustále rozšiřovány, svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších galerií v České republice. Galerie připravuje přístavbu současného Domu umění pojmenovanou Bílý stín, kterou navrhl architekt Josef Pleskot. V roce 2020 by se mělo začít stavět.

Symbolem Galerie výtvarného umění v Ostravě a její výstavní budovy Domu umění se stala plastika lachtana sochaře Jana Laudy. Malí návštěvníci galerie pojmenovali lachtana Serafín v rámci svých tvůrčích programů a toto jméno mu už zůstalo. Serafín, který mimo jiné po dlouhá léta sloužil jako chrlič vody v expozici plameňáků v ostravské zoo, se trvale usídlil na schodišti Domu umění, kde si ho můžete pro štěstí pohladit po čumáku.

Galerie výtvarného umění v Ostravě pořádá výstavy českého a mezinárodního umění, tvůrčí a vzdělávací programy pro školy a veřejnost i doprovodné programy, jako jsou přednášky, koncerty, komentované prohlídky, literární večery, divadelní vystoupení, workshopy, festivaly a jiné.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.