KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Halda Ema.
Halda Ema je nejvyšším vrcholem v Ostravě. Nabízí nádherný pohled na město
Halda Ema. 
Autor / zdroj foto: sttc-ostrava.rajce.idnes.cz

Halda Ema / Slezská Ostrava

Se svými 315 metry nad mořem představuje nejvyšší vrchol Ostravy. Halda Ema je hodně vyhledávaná jak místními, tak turisty, kteří do Ostravy zavítají. Naskýtá se odtud totiž nádherný výhled na město i jeho okolí.

V Ostravě moc přírodních kopců nenajdete. Místní obyvatelé si je tedy museli postavit sami. Jedním z příkladů je 315 m.n.m. vysoká halda Ema ve Slezské Ostravě, kterou tvoří tuny hlušiny porostlé břízkami. Jedná se o jediný památkově chráněný odval v ostravsko-karvinském revíru. Díky krásnému výhledu je vrchol haldy velmi hojně navštěvován. Není bez zajímavosti, že halda stále pracuje. Stoupají z ní obláčky dýmu, které obsahují zejména metan a oxid siřičitý, a vnitřní teplota dosahuje více než 1 000 ° C.

Díky teplu, které z hory vyvěrá, na haldě roste teplomilná flóra. Vyskytuje se zde také stepní fauna. Na severní straně je hustý les, jižní strana (která stále prohořívá) je zatím holá a panuje na ní subtropické klima, kde se ani v zimních měsících nevyskytuje sníh, ale roste zde celoročně tráva.

Na vrchol se dostanete po naučné stezce, která vede od Slezskoostravského hradu, Mostu Miloše Sýkory nebo zoologické zahrady. Stezku, kterou vybudoval Klub českých turistů, lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Na haldu je vstup povolen na vlastní nebezpečí.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.