KULTURA / Vánoce

Betlém v životní velikosti zpříjemní v Bílovci atmosféru při prodeji kaprů
Betlém je k vidění v suterénu gymnázia. Ve středu 22. prosince se však přemístí k Medvědí boudě, kde zpříjemní lidem nákup kaprů a od 24. prosince až do konce roku si ho kolemjdoucí budou moci prohlédnout na Slezském náměstí.  
Autor / zdroj foto: Martin Holub

Bílovec

K sváteční vánoční atmosféře v Bílovci letos přispívá také úžasný betlém v životní velikosti, který vlastnoručně vyrobil místní podnikatel a šéf bíloveckých rybářů Martin Holub ve spolupráci se studenty bíloveckého gymnázia Mikuláše Koperníka. Ten je k vidění v suterénu gymnázia. Ve středu 22. prosince se však přemístí k Medvědí boudě, kde zpříjemní lidem nákup kaprů a od 24. prosince až do konce roku si ho kolemjdoucí budou moci prohlédnout na Slezském náměstí ve výloze bývalé hračkárny naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části náměstí.

„Chtěl jsem zpříjemnit vánoční atmosféru při prodeji kaprů, který chystají bílovečtí rybáři na středu 22. prosince, a tak jsem se rozhodl vyrobit betlém. Původně jsem chtěl jednotlivé postavy v životní velikosti vyřezat z dřevotřísky, ale nakonec jsem zvolil ekonomičtější variantu a vyřezal betlém ze sololitu,“ popisuje své důvody k tvorbě tohoto krásného díla jeho autor Martin Holub, který se rozhodoval velmi rychle – jeden večer si vše naplánoval a druhý den se pustil do práce. „Pokud je člověk zapálen pro věc, není nic, co by nešlo,“ dodává Martin Holub.

Betlém vznikal v klubovně rybářského svazu, kde Martin Holub pozval profesory výtvarné výchovy bíloveckého gymnázia. „Napadlo mě oslovit i mladší generaci, aby se zapojila do oživování našich krásných tradic. Oslovil jsem proto vedení místního gymnázia, zda bych mohl přizvat ke spolupráci i jejich studenty, a byl jsem mile překvapen, s jakou ochotou mi vyšli vstříc. Pozval jsem proto profesory k nám do klubovny, kde jsem jim ukázal vyřezaný betlém se základními rysy budoucí malby a vysvětlil, jak by vše mělo vypadat. Betlém jsem následně převezl na gymnázium, kde pod odborným dohledem profesorky Ireny Janesové a profesora Radima Bejlovce studenti celkem 14 kusů tohoto díla domalovali barvami podle předlohy. 

„Postavy byly v životní velikosti, ale ani toho se studenti nezalekli. Postupně na nich pracovali žáci z primy, sekundy, tercie, sexty i 2. BC, kterým se pod rukama díky panu Holubovi zrodilo doslova monumentální dílo,“ doplňuje za vedení gymnázia profesorka Irena Janesová. A tak Marie s Josefem a malým Ježíškem ve společnosti andílků, oveček, velblouda, oslíka a dalších zdobí již zdobí nyní suterén místního gymnázia

„Sváteční výzdoba k adventnímu času i Vánocům neodmyslitelně patří a nás moc těší, že se do výzdoby města zapojují i samotní občané. Věřím, že právě díky panu Holubovi bude mít i letošní nákup kaprů u Medvědí boudy ještě svátečnější atmosféru, kterou si všichni přítomní jistě užijí. Osobně se velmi těším, až betlém obohatí naši výzdobu na Slezském náměstí,“ říká starostka města Bílovce Renata Mikolašová, která zve občany také na výstavu do místního muzea s názvem Kouzlo Vánoc, která potrvá až do 9. ledna. „Tato výstava přenese děti i dospělé do kuchyně první republiky a návštěvníci nahlédnout do tradičního receptáře našich babiček. Nechybí tady samozřejmě také betlémy a staré vánoční ozdoby.“

Výstavu doplní 16. prosince od 17 hodin v muzeu také přednáška Radka Kubánka s názvem Vánoce let minulých, prostřednictvím níž se přítomní dozví o zvycích a tradicích od dušiček až do Tří králů u nás ve Slezsku.?

Autor / zdroj: Lenka Hatlapatková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.