KULTURA / Kultura

V Ostravici probíhá výstava Výtvarné skupiny Petra Bezruče

OSTRAVICE

42. ročník výstavy zájmové umělecké činnosti byl úspěšně zahájen a slavnostní páska byla přestřižena při zpěvu lašské hymny. Zahájení letošného ročníku také zpestřilo vystoupení dětského „malého“ a „velkého“ folklórního souboru Grůnik. Pro příjemnou pohodu zahrála cimbálová muzika Kotci.

Návštěvníci mohou vidět práce lidových tvůrců, kteří představí obrazy, grafiku, samorosty, dřevořezby, umělecké kovářství, keramiku, paličkovanou, šitou a háčkovanou krajku, výšivky, broušené polodrahokamy, užitné předměty z pedigu, kraslice, vitráže, suchou vazbu, modely staveb, objekty ze šustí, fotografie, zdobené perníky, pečivo, práce z kůže, výrobky z oblasti myslivosti. Výstavu mohou návštěvníci navštívit až do 4. srpna 2012.

V letošním roce bylo přijato 5 nových členů skupiny. Tito představují mimo jiné nové obory například šperky za použití betonu, či dřevořezbu.

V současné době má sdružení 72 členů zejména z kraje pod Beskydami, ale také z Ostravy a Těšínska. Skupinu řídí 9-ti členný výbor. Současným předsedou je Jan Satina, který v roce 2011 vystřídal ve vedení Miloslava Fajkuse, který tuto funkci zastával téměř 20 let a přispěl významnou měrou k úspěšné činnosti skupiny. Jan Satina jako jediný ze zakládajících členů skupiny stále vystavuje a to od samotného počátku skupiny. Aktuální informace naleznou čtenáři také na www stránkách sdružení http://www.umelcibeskyd.cz/. Je však lépe se stát nejen čtenářem ale i návštěvníkem a shlédnout exponáty na vlastní oči v příjemném prostředí malebné obce Ostravice.

Výtvarná skupina Petra Bezruče ma bohatou a rozmanitou historii a má dnes již více než čtyřicetiletou tradici. První výstava se konala v roce 1970 a byla spojena s oslavami 100. výročí narození Petra Bezruče a konala se v sále Osvětové besedy. Hlavním iniciátorem a organizátorem prvé výstavy byl především Karel Tobola, kolem něhož se soustředila skupina lidových tvůrců z Ostravice. Byli to Jan Satina, Josef Bužga (žáci řídícího učitele Leopolda Parmy, obrazy), Jan Gistinger, Čeněk Zámečník (samorosty) a Dolores Tichá (dřevořezba). Na prvé výstavě mohli návštěvníci shlédnout přes 520 samorostů, které byly doplněny o krajinomalby, portréty, dřevěnice a dřevěné plastiky, vystavovalo šest výtvarníků Na jubilejním, 5. ročníku v roce 1975 vystavovalo již 24 lidových tvůrců. Objevily se nové obory jako například smaltem provedené malby na plechu, intarzie z barevných dřev, souborná kolekce užitkových předmětů, broušené polodrahokamy, práce z kovu. Jan Gistinger "samorostář", spoluzakladatel Sdružení byl prvním předsedou sdružení, po té jej vystřídal Karel Tobola. Před zahájením další výstavy v roce 1975 byla provedena volba nového výboru, do jehož čela byl zvolen Luboš Michalec.

Na desáté jubilejní výstavě Lidové tvořivosti v Beskydech v roce 1980 vystavovaly téměř tři desítky výtvarníků, z nichž každý měl vztah k Ostravici a Beskydám. Jejich práce dokumentovaly, že člověk nemusí být zrovna věhlasný umělec, aby vytvořil půvabné a zajímavé věci. Návštěvníci výstavy mohli obdivovat tradiční samorosty, dřevořezby, drhané závěsy, malby, keramiku, dřevěné výrobky a další. Obohacením dalších výstav byl vstup do spolku lidového umění Františky Pituchové - lidové básnířky, vypravěčky i autorky lidových písní. Dvacátý ročník jubilejní výstavy zájmové umělecké činnosti v Beskydech v roce 1990 byl pestrou přehlídkou lidové tvorby, na níž některé exponáty svou úrovní dosahovaly profesionální úrovně. V roce konání jubilejní výstavy 1990 měla skupina 40 tvůrců.

Psal se rok 1995 a osvětová beseda byla v obci zrušena a počínaje rokem 1997 tradiční výstavy lidového umění v obci zajišťovala výtvarná skupina Petra Bezruče sama. Tímto rozhodnutím doznaly zásadní změny původně platné "Stanovy spolku" a výtvarná skupina se stala nepolitickou, dobrovolnou a nezávislou - otevřenou zájmovou organizací České republiky s oficiálním názvem Výtvarná skupina Petra Bezruče Ostravice. Smyslem a posláním činnosti sdružení zůstalo i nadále uchovat a rozvíjet tradiční - výtvarnou zájmovou uměleckou činnost v našem kraji. Novými doplňujícím stanovami byly upřesněny zásady hospodářské činnosti výtvarné skupiny, práce a činnost řídícího výboru, členství ve sdružení, jejich povinnosti a další.

Při příležitosti jubilejní 30. výstavy (konala se v roce 2000) byla vydána publikace Třicetiletá historie výstav lidového umění v Ostravici 1970 -2000, jejíž autorem je Karel Šrom a která slouží jako cenný zdroj informací, jak tomu je i v této zprávě.

O možnost vystavit své práce se hlásí další zájemci, v roce 2007 na výstavě představilo své výrobky neuvěřitelných 56 členů výtvarné skupiny. a v roce 2010 již proběhla jubilejní v pořadí již 40. výstava.

Autor / zdroj: Jaromír Červenka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.