KAM NA VÝLET / Aquacentra, koupání a vodní hrátky

Těrlická přehrada.
Těrlická přehrada nabízí tři pláže, loděnici i vlek pro vodní lyžování
Těrlická přehrada.  
Autor / zdroj foto: Jan Smekal

Vodní nádrž Těrlicko / Těrlicko

Těrlická přehrada vznikla, aby zásobovala doly a hutě v okolí užitkovou vodou. V současnosti slouží hlavně rekreaci. V její blízkosti se nachází tři veřejné pláže, loděnice s půjčovnou loděk, autokempy a desítky soukromých chat.

Vodní nádrž Těrlicko zaujímá plochu 227 hektarů. Hloubka nádrže dosahuje až 24 metrů, kapacita je přes 27 milionů metrů krychlových vody. Hladina dosahuje průměrné nadmořské výšky 270 metrů.

V blízkosti nádrže se nacházejí tři veřejné pláže, loděnice s půjčovnami loděk a sportovních potřeb. Největší atrakcí se stal vlek pro vodní lyžování, který je jediným zařízením svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Kromě klubu vodního lyžování provozují na přehradě svou činnost dálkoví plavci a dva oddíly jachtařů. Rozšířeno je zde rovněž rybaření a sportovní rybářství na mimopstruhové vodě a působí zde mezinárodně úspěšný klub sportovního potápění.

V okolí přehradního jezera je řada ubytovacích a stravovacích kapacit - veřejná tábořiště, autokempy, dětské chatové tábory, rekreační zařízení a desítky soukromých chat. 

Historie přehrady
Původní Těrlicko se rozkládalo kolem řeky Stonávky. V roce 1953 bylo rozhodnuto o vybudování přehradní nádrže, která měla zásobovat okolní doly a hutě užitkovou vodou.

Se stavbou se začalo 1. července 1955. Práce skončily v roce 1961. Velká část obce musela být zatopena. Současně se stavbou přehrady probíhala výstavba sídliště, které se stalo novým centrem.

V době výstavby patřila její 617 metrů dlouhá a 25 metrů vysoká sypaná hráz mezi největší svého druhu v Evropě. V současné době má Těrlická přehrada funkci zásobní, hygienickou, rekreační a retenční.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.